AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay’ın şirketinin, AKP’li Akçakale Belediyesi’ne 2,1 milyon liralık akaryakıt sattığı ortaya çıktı.

Görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a ait şirketin, bakan olduğu dönemde Ticaret Bakanlığı’na piyasanın üzerinde bir fiyatla dezenfektan satması skandalı hafızalarda yerini korurken, AKP Urfa Milletvekili Ahmet Akay'ın da Urfa’daki AKP’li Akçakale Belediyesi’nde milyonlarca liralık akaryakıt sattığı ortaya çıktı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 1 Eylül 2020 tarihinde Akçakale Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Müdürlüğü “Akaryakıt Alım İşi” adı altında 400 ton motorin ve 10 ton kurşunsuz benzin alımı için bir ihale düzenledi. İhalenin dokümanlarını iki şirket alırken ihaleye sadece Akay Petrol Şirketi katılarak 2 milyon 171 bin TL teklif verdi. AKP’li Belediye ile şirket arasında da 5 Ekim tarihinde tam bir yıllık sözleşme imzalandı. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre,  Akay Petrol Şirketi’nden alınan akaryakıtın bir yıl boyunca Akçakale Belediyesi’nin ihtiyaç ve talebine göre peyder pey belediyenin araç garajına ve Akçakale ilçe sınırları dahilinde kırsalda çalışacak araçlara teslim edilmesi istendi.

ŞİRKETİN ORTAKLARI KARDEŞLERİ VE AKRABALARI

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Akay Petrol Şirketi’nin AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay dışında beş ortağı daha var ve şirketin diğer beş ortağı da AKP’li Akay’ın kardeşleri ve akrabaları. Öte yandan cevap hakkı kullandırmak için BirGün'ün ulaştığı AKP Milletvekili Akay, soruları yanıtsız bıraktı.

İHALEYE DİĞER ŞİRKETLERİN GİRMESİ ENGELLENDİ

“Akaryakıt Alım İşi” ihalesi için hazırlanan ihale dosyasının 10’uncu maddesine "İhaleye sadece ilçe merkezinde bulunan firmalar katılabilecektir" ibaresi de eklenerek Akçakale ilçe merkezi dışındaki şirketlerin ihaleye katılması engellendi. Ancak, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 5’inci Maddesinde, "İdareler, ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur" denilerek ihalelerde rekabetin sağlanması gerektiği vurgulanıyor.