AKP'de parti içerisinde bir süredir gerilim ve endişe olduğu konuşuluyordu.

Öte yandan metropollerdeki seçmen, artan enflasyondan ve alım gücünün düşmesinden AKP’yi sorumlu tutuyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin kurmaylarına “Herkes İstanbul için çalışacak” talimatı verse de AKP’nin parti için yaptırdığı çalışmalara göre İstanbul ve Ankara gibi metropol illerde “CHP’nin adaylarının önde olduğunun görüldüğü” ifade ediliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un, son dönemdeki gafları nedeniyle ivme kaybettiği belirtiliyor. Muhalefette her partinin aday çıkarmasına karşın CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun, "Murat Kurum’un bir, bir buçuk puan önde olduğu" Ankara’da ise Cumhur İttifakı’nın adayı Turgut Altınok ile CHP’nin adayı Mansur Yavaş arasındaki farkın "çok daha fazla olduğu" belirtiliyor.

AKP'nin 'İstanbul' telaşı: Devlet sahaya mı iniyor? AKP'nin 'İstanbul' telaşı: Devlet sahaya mı iniyor?

DİNAMİKLER FARKLI GELİŞEBİLİR

Yapılan çalışmalarda Ankara’da, Covid-19 döneminde Yavaş’ın esnafa yaptığı yardımların Ankaralı esnaf üzerinde etkili olduğu kaydediliyor. Ankaralının güven duygusunun perde gerisinde ise Yavaş’ın, "belediye başkanlığı döneminde çok fazla kamuoyunda görünür olmayı tercih etmemesi ve 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri dışında genel siyaset üzerine değerlendirme yapmamasının olduğu" belirtiliyor.

SONAR'dan İstanbul anketi: "İmamoğlu önde" SONAR'dan İstanbul anketi: "İmamoğlu önde"

GENÇ SEÇMEN ENDİŞESİ Mİ VAR?

AKP’nin çalışmalarında Ankara ve İstanbul’da seçmen dinamiklerinin de farklı olduğuna dikkat çekiliyor. Metropol illerdeki seçmenin, yerel seçimlerde AKP iktidarına “yönetimde denge mesajını vereceği” de ifade ediliyor. İki büyükşehirde seçmen davranışlarını etkileyen bir diğer unsurun da seçmenin “yaşam tarzına müdahale edilmesini istememesi” olarak nitelendiriliyor. Ankara ve İstanbul’da özellikle genç seçmende “AKP’li bir belediye başkanının gelmesi halinde yaşam tarzına müdahale edileceği” algısının yüksek olduğu ifade edilirken bu algıya sahip seçmenlerin oyunun da muhalefet partilerine dağıldığı belirtiliyor.

İmamoğlu'ndan 'kumpas' göndermesi: Seçim yaklaştıkça ruh sağlıkları bozuluyor İmamoğlu'ndan 'kumpas' göndermesi: Seçim yaklaştıkça ruh sağlıkları bozuluyor