Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy, son araştırma sonuçları TELE1’de açıkladı. Aksoy, CHP ve AKP'nin başa baş gittiğini ve AKP'nin yüzde 30 psikolojik sınırının altında olduğunu belirterek "Kışın Cumhur'un oyu daha da düşebilir" değerlendirmesini yaptı.

Aksoy Araştırma’nın başkanı Ertan Aksoy son anket sonuçlarını TELE1’de yayınlanan Enver Aysever ile Gündeme Not programında açıkladı. Araştırma, 12 ilde, 1067 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Aksoy Araştırma’nın anketinde katılımcılara “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusu yöneltildi.

Anket sonuçlarına göre AKP yüzde 29.7 alarak ilk sırada olsa da CHP yüzde 29.1 ile sadece yüzde 0.6 geride. Diğer partiler incelendiğinde İYİ Parti yüzde 14.1 HDP yüzde 10.1 ve MHP yüzde 7.6 oy oranına sahip. Sonuçlar incelendiğinde AKP yüzde 30 psikolojik sınırın altında kalırken MHP ise yüzde 7 barajını az farkla geçebilmiş durumda.

FdA2AiZWIAAFD8W

“CHP İLE AKP BAŞA BAŞ GİDİYOR”

Sonuçları değerlendiren Ertan Aksoy, iktidar partisi AKP ve ana muhalefet partisi CHP’nin oy oranlarında rekabet olduğuna ve oranların başa baş ilerlediğine dikkat çekti. Aksoy, “Birkaç aydır AKP yüzde 30 psikolojik sınırın altında ama bu uzaklaşma anlamına gelmiyor. Yüzde 29’un küsuratlarını elde ediyoruz. CHP de tüm ölçümlerde 29’un üzerine geliyor.  Orada da küsuratlar söz konusu. Ama her defasında istisnasız AKP’yi az farkla CHP’nin önünde buluyoruz. Bu önünde olma hali, rakamlar yer değiştirse bile CHP için aynı şeyi söylemek zorundayız. Başa baş noktasında olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

“İYİ PARTİ YÜKSELDİ”

Millet İttifakı’nın bir diğer ortağı İYİ Parti hakkında da değerlendirmelerde bulunan Aksoy, “İYİ Parti sıklıkla 13 küsurlarda buluyoruz. Bu hafta itibarıyla 14.1 geldi. Bugüne kadar İYİ Parti için bulduğumuz en yüksek oy oranı diyebilirim. Bugüne kadar 14’ü görmüştük ama 14.1’i ilk kez gördük. Dolayısıyla İYİ Parti 12.5 ila 14 arasındaki seyrini koruyor.” diye konuştu.

Altılı masanın 2. tur görüşmeleri CHP Genel Merkezi'nde başladı Altılı masanın 2. tur görüşmeleri CHP Genel Merkezi'nde başladı

“KIŞIN AKP VE MHP’NİN OYLARI DÜŞEBİLİR”

Aksoy, kış aylarında iktidar partisi AKP ve iktidar ortağı MHP’nin oylarında düşüş yaşabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“HDP genelde 9 ila 10-10.5 arasında bulduğumuz bir parti. Bu ölçümde 10.1 olarak karşımıza çıktı. MHP 7.6, muhtemeldir ki kış ayında hem MHP’de hem de AKP’de gerileme olma olasılığı yüksek. Çünkü şu an ülkenin en önemli sorunu yoksullaşma.”

“PARTİ ARASI GEÇİŞLER DURDU”

Sözlerini sürdüren Aksoy, “Saadet Partisi 0.8’in altına gelmiyor bizim ölçümlerde. Gelecek Partisi de 0.8 ila 1.2 o aralıkta geziyor. DEVA Partisi’ni de genelde 2.5 düzeyinde bulurduk, bu hafta itibarıyla 2.1 gelmiş durumda. Bunlar çok küçük oy oranları, değişim olması kendi içinde çok anlaşılabilir. Çok büyük bir radikal değişim de olmuyor. Geçişler aslında uzun süredir durmuş durumda. Geçen yıl ve ondan önceki sürelere göre daha büyük makas giderek daralmış ve o seyir devam ediyor. Bir radikal değişiklik elde etmiyoruz.” şeklinde konuştu.