AİHM, Yüksekdağ'ın avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir’e yaptığı bildirimde, söz konusu kararların 8 Kasım’da açıklanacağını bildirdi. AİHM Büyük Dairesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başvurusu ile birleşen diğer milletvekillerinin dosyasında sadece Demirtaş kararını Aralık 2020’de açıklamıştı.

AİHM KARARINI AÇIKLAYACAK

T24'te yer alan habere göre; 8 Kasım’da, 2016’da yapılan operasyonun ardından tutuklanan diğer HDP’li milletvekilleriyle ilgili kararını açıklayacak AİHM’nin bildirimine dair konuşan avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, “Zaten gerek büyük daire gerekse akabinde 40 milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına dair AİHM, verdiği ihlal kararları doğrultusunda karar verecek.

Siyasi sebeplerle tutuklama yasağı, hukuka aykırı tutukluluk, ifade özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme hakkının ihlali ile seçilme hakkının ihlali gerekçeleriyle yaptığımız başvurularda AİHM‘nin benzer kararlar vereceği açık. Aradan geçen zaman içinde yaşanan bu kadar hukuk gaspı bir kez daha yeni kararlarla açığa çıkmış olacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

4 Kasım 2016’da ilk olarak dönemin HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gözaltına alındı. Aynı gece gözaltına alınan Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Selma Irmak, Leyla Birlik, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan ve Nursel Aydoğan, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Sonrasında devam eden operasyonlarda, 11 Aralık 2016 tarihinde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve milletvekili Besime Konca, Meclis çıkışında gözaltına alınarak tutuklandı. HDP’li Burcu Çelik Özkan ise 19 Nisan 2017’de Muş’ta tutuklanmıştı.