Ahmet Kaya, protez müziğin unutulmaz isimlerinden. Ahmet Kaya bugün ölümünün 20. yılında hayranları tarafından anılıyor. Yakın zamanda Fransa'daki mezarının tahrip edildiği haberiyle sarsılan hayranları bugün Ahmet Kaya'yı ölümsüz şarkılarıyla bir kez daha anıyor. İşte Ahmet Kaya'nın hayatına dair birkaç detay...

Ahmet Kaya, 1957 yılında Malatya'da Kürt bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Türkiye'de ölümsüz şarkılarıyla tanınan Kaya, ölümünün 20. yılında hayranları tarafından anılmaya devam ediyor.

Gülten Hayaloğlu'yla Olan Evliliği

Ahmet Kaya, 28 yaşına geldiğinde;  'vakit geldi' diyip şarkılarını alıp Unkapanı'nın yolunu tutar. Hiçbir kategoriye girmeyen bu müziğin kimse yüzüne bakmaz. Daha sonra arkadaşlarının yardımları ve kendi olanakları ile ilk albümünü yapar. Hatta yayımlandığı yıl albüm toplatılır, ama daha sonra sansürü kaldırılır. İlk albümü 'Ağlama bebeğim'dir. İkinci albümü 'Acılara Tutunmak'tır. İkinci albümü yayınlandıktan sonra 1985 yılında Gülten Hayaloğlu ile evlenir.

Fırlama Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Fırlama Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir? Fırlama Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Fırlama Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Magazin Gazetecileri Derneği Gecesi'nde Yaşananlar

10 Şubat 1999'da Magazin Gazetecileri Derneği'nin Princess Otel kongre salonunda düzenlenen ödül töreninde yılın en iyi sanatçısı ödülünü aldı ve ödül konuşmasında: 'Ben bu ödül için İnsan Hakları Derneği’ne, Cumartesi Anneleri’ne, tüm basın emekçileri ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Bir de bir açıklamam var: Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayınlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını biliyorum.' dedi. Bu sözleri üzerine davetlilerin bir kısmı tepki gösterip, küfretmeye ve kendisine çeşitli eşyalar fırlatmaya başladılar. Bu olayın sonrasında Paris'e yerleşen Kaya, çalışmalarını Paris'ten yürütmeye başladı.

Ahmet Kaya'nın Ölümü

16 Kasım 2000'de, 'Hoşçakalın Gözüm' isimli albümünün kayıtlarını Yaparken, Paris'in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 17 Kasım 2000'de 30.000'in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris'in Père Lachaise Mezarlığı 71. bölüme defnedildi.

Ahmet Kaya, bugün ölümünden 20 yıl geçmesine rağmen hâlâ polemiklerin ortasına atılsa da sevenleri tarafından şarkılarıyla anılmaya devam ediyor.