Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi Türkiye raportörlerine Gezi Davası tutuklusu Osman Kavala’yı ziyaret izni vermedi. Raportörler olarak Türkiye’nin AİHM kararına saygı göstermesini beklediğini ifade etti.

Basın örgütleri: Yeni bir yasa çalışmasına katkı vermeye hazırız Basın örgütleri: Yeni bir yasa çalışmasına katkı vermeye hazırız

Euronews'te yer alan habere göre, Letonyalı meslektaşı Boriss Cilevics ile birlikte Türkiye’yi ziyaret eden İngiliz raportör John Howell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın Kavala’yı ziyaret etmelerine izin vermemesinden dolayı üzüntü duyduklarını söyledi. Bir sonraki ziyarette Kavala ile görüşme umudunu koruduğunu kaydeden Howell, “Biz buraya, Kavala’nın hakkındaki dava ile ilgili ne düşündüğünü ilk elden anlamak, onun görüşlerini dinlemek için geldik” dedi.

"TÜRKİYE AİHM KARARLARINA SAYGI GÖSTERMELİ"

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin AİHM kararına uymadığı için Türkiye ile ilgili ihlal süreci başlattığını hatırlatan Howell, raportörler olarak Türkiye’nin AİHM kararına saygı göstermesini beklediğini ifade etti. Howell, Türkiye’de Kavala ile ilgili yargı sürecinin sürdüğü belirterek, devam eden davayla ilgili yorum yapmak istemediğini ancak ilke olarak bütün üye ülkelerin AİHM kararlarına saygı göstermesini beklediğini vurguladı.