Şarkıcı Gülşen, aylar öncesinde bir konser sırasında imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle tutuklanmıştı. Olayın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, Gülşen'e destek vererek "ABD, Türkiye'de ifade özgürlüğünü kısıtlamak için kullanılan adli taciz biçimlerinden endişe duymaktadır. Türkiye'yi ifade özgürlüğüne saygı duymaya ve güvence altına almaya çağırıyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

ABD'den yapılan açıklamaya, AKP cephesinden sert tepki geldi.

Amedspor'u hedef gösteren komutan hakkında suç duyurusu Amedspor'u hedef gösteren komutan hakkında suç duyurusu

TBMM AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç,  ABD'nin açıklamasını 'Hadsizlik' olarak nitelendirdi.

'HADSİZLİK...

Sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda Yılmaz Tunç şu ifadeleri kullandı;

ABD Dışişleri Bakanlığı' nın İmam - Hatiplerimize yönelik sarf ettiği hakaret ve aşağılayıcı ifadelerinden dolayı yargılanan "Sanatçı" ile ilgili endişeliyiz açıklamasında bulunmasını kınıyor ve reddediyorum.

İfade özgürlüğü, milletimizin değerlerini aşağılamak, eğitim yuvalarımıza ve orada eğitim görenlere hakaret etmek değildir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Türkiye’de Yargı bağımsızdır.  ABD'nin ülkemizde devam eden bir dava ile ilgili açıklama yapması hadsizliktir.

Türkiye Cumhuriyeti, Dünya'nın neresinde olursa olsun, her bir vatandaşının hakkını ve özgürlüğünü korumaya muktedir güçlü bir ülkedir.