ABD, Ay’da kalıcı üs kurmayı planlıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Artemis programı kapsamında kalıcı olarak Ay’a dönüş planı yapıldığını açıkladı.ABD Başkanı Donald Trump, ulusal uzay politikası kapsamında, özel sektör ve uluslara...

BİLİM & UZAY 11.12.2020 - 20:37 11.12.2020 - 20:37 Dokuz8 Haber

ABD Başkanı Donald Trump, Artemis programı kapsamında kalıcı olarak Ay’a dönüş planı yapıldığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ulusal uzay politikası kapsamında, özel sektör ve uluslararası ortaklarla Mars'a gidiş hazırlıkları için Artemis programı kapsamında kalıcı olarak Ay'a dönüş planı yaptığını açıkladı.

"ULUSLARARASI ORTAKLARLA ÇALIŞIYOR"

ABD’nin uzaya astronot gönderme kabiliyetini modernize ettiğini belirten Trump, “Artemis programımız kapsamında, ABD, Ay’a bu sefer kalmak üzere dönmek ve ABD’nin bir sonraki macerası olan Mars’a büyük zıplayış için hazırlık yapmak üzere özel sektör ve uluslararası arası ortaklarla çalışıyor” ifadelerini kullandı.

"ABD LİDERLİK EDECEKTİR"

Trump, ulusal uzay politikasının ABD Ulusal Güvenlik Belgesi’ne de uyum sağlayacak şekilde uzaydaki menfaatlerine yönelik muhtemel saldırılara karşı koymanın yollarını da çizdiğini belirtti. ABD lideri, “Bu politika kapsamında, ABD uzaydaki menfaatlerimizi ileri taşıyacak ve insanoğlunun Ay, Mars ve ötelerinde kalıcı olarak kalacağı bu yeni döneme liderlik edecektir.” dedi. ABD geçen yıl Uzay Kuvvetleri Komutanlığını kurmuştu. Söz konusu komutanlığın başta Çin ve Rusya’nın uzaydaki girişimlerine karşı kurulduğu ifade edilmişti. Geçtiğimiz hafta Çin de Ay’ın karanlık yüzüne Chang’e 4 adlı robotik mekiğini parça toplamak üzere gönderdiğini duyurmuştu. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@