Antalya'da 8 Mart'ta Feminist Gece Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde pek çok kişi darbedilirken, gözaltına alınan 40 kişi hakkında dava açıldı.

Pınar Gültekin'in babası kararı veren mahkeme heyetine sordu: Kızım diri diri yakıldı, bu neyin indirimi? Pınar Gültekin'in babası kararı veren mahkeme heyetine sordu: Kızım diri diri yakıldı, bu neyin indirimi?

Antalya'da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde darbedilerek gözaltına alınan 40 kişi hakkında dava açıldı.

Antalya Kadın Platformu üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yapmak istediği Feminist Gece Yürüyüşünde polisin müdahalesi ile karşılaştı. Aralarında 34 kadın ve 6 LGBTİ üyesi darbedilerek, gözaltına alındı. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürülen 5’i avukat 40 kişi, haklarında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan işlem yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

İDDİANAME MAHKEME TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Mezopotamya Ajansı'ndan Hamdullah Yağız Kesen'in haberine göre Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı 40 kişi hakkında "Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma" iddiasıyla iddianame hazırladı. İddianame Antalya 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Savcılık iddianamede, grubun dağılmayarak polise direndiğini ve müdahaleyle gözaltına alındıklarını ileri sürerek, "...kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüphelilerin bildirimde bulunmadan yürüyüş yaptıkları ve dağılmaları yönünde ihtara uymayarak mukavemet ettikleri anlaşıldığından üzerine atılı ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma' suçunu işledikleri tüm dosya kapsamındaki bilgi ve belgeler içeriğinden cezalandırılmalarına” ifadelerine yer verdi.

Hakkında dava açılanlardan avukat Ahmet Çevik, müdahale sırasında avukat olduğunu belirtmesine rağmen darbedilip, gözaltına alındığını belirterek gözaltı işlemine dair şikayetçi olmalarına karşın haklarında dava açıldığına işaret etti. Çevik, "Bu şikayetim güçlerine gitmiş olacak ki kanunsuz emri veren müfteriler yine işledikleri suçları bertaraf etme adına suç isnadında bulunmuşlardır. Kolluğun yapmış olduğu tüm hukuksuz eylemler göze görünmemiştir. Oysa ki insanların Anayasal haklarını kullanmasına ilişkin yapmış olduğu eyleme suç şüphesi gözü ile bakılmaktadır. Karakolda daha önce dediğim gibi Anayasal hakkımı kullandım, kolluk suç işledi" dedi.