10 Ekim Barış Derneği, 10 Ekim Ankara Katliamı'nın 77’nci ayında katliamın yaşandığı Ankara Tren Garı önünde anma etkinliği düzenledi. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartın taşındığı anma, yaşamını yitirenler için katliamın gerçekleştiği saat 10.04’te yapılan saygı duruşuyla başladı.

Anmada konuşan katliamda yeğenini kaybeden İhsan Seylan, 77 ay önce gar önüne barış için gelen 104 canın yaşamını yitirdiğini, hala tedavisi devam edenlerin olduğunu söyledi. Seylan, “77 aydır barış demeye, katillerin ve suçu olan kamu görevlilerin yargılanması için mücadeleye ediyoruz. Bugün 77’nci ayında tekrar diyoruz; bu meydanda yere düşen barış bayrakları tekrar kalkacak. Bizler ‘emek, barış, demokrasi’ demeye devam edeceğiz” dedi.

"ADALETSİZ GEÇEN 77 AY OLDU"

Ardından konuşan 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “77 aydır bu alandayız ve ‘emek, barış, demokrasi’ demeye devam ediyoruz. Adaletsiz geçen 77 ay oldu. Sadece bizim değil katledilen 104 insanın da derdi dünyada barıştı. Bugün yine savaşa karşı ‘dur’ denilmeyen coğrafyalarda insanlar ölüyor. Üzgün ve öfkeliyiz. Bugün buraya yine adalet talebimizi yinelemeye geldik. Biz yine ‘barış’ demeye devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

"BU BİR SEMBOL OLARAK KALMAYACAK"

Katliamda yaşamını yitiren 30 kadının yokluğunu yaşadıkları bir 8 Mart’ı geride bıraktıklarını ifade eden Coşgun, “10 Ekim Barış Derneği’nin içinde kocaman bir ‘barış’ yazısı var. Bu bir sembol olarak kalmayacak. Tüm dünyada katliamlar devam ederken adaletin saklanamayacağını söylüyoruz ve bu katliamların son bulması gerekiyor. 10 Ekim’de barış dileyen insanlar katledildi. Barış dileyenlerin aileleri hak ve adalet mücadelesinin peşine düştü. Mücadeleyi sürdüreceğiz” vurgusu yaptı.

DAVAYA KATILIM ÇAĞRISI YAPILDI

Coşgun, 12 Mayıs’ta Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde katliamın firari sanıklar yönünden devam eden davanın duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Açıklamaların ardından anma “10 Ekim’i unutma unutturma” sloganıyla son buldu.