CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arıkdepremzedelere taksitle mezar satan Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi.

'BU BABANIN HAKKINI KAÇ TAKSİTLE ÖDEYECEKSİNİZ?'

Sözcü'den Başak Kaya'nın aktardığına göre; Arık, Meclis’te yaptığı açıklamada, “Şimdi Cumhur İttifakına soruyorum: Depremde eşini ve iki çocuğunu kaybeden baba, acısını tek taksitle ödemiş. Siz bu babanın hakkını kaç taksitle ödemeyi düşünüyorsunuz” dedi. Arık, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Depremin ilk günü Elbistan'daydım, çok büyük acılara tanıklık ettim, yüreğim acılarla dolu. Kızılay'ın çadır satma skandalından sonra ‘Daha kötüsü ne olabilir ki?' diye düşünürken acılı bir babanın anlattıkları kanımı dondurdu. Bakın, acılı baba ne diyor: ‘Vekilim, depremde eşimi ve 2 çocuğumu kaybettim. Tam 9 gün sonra cesetlerine ulaşabildim. Defin için Kayseri'ye getirdim.

'MEZAR İÇİN PARA İSTEDİLER'

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin uygulaması kadar hiçbir şey canımı yakmadı. Benden mezarları için para istediler. Depremzede olduğumu, her şeyimi kaybettiğimi söyledim. ‘Kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.' dediler. ‘Peki, acımı kaça böleceksiniz?' diye sordum. İstersem on iki taksit yapabileceğini söylediler.' Ben bir milletvekili olarak yanıt veremedim. Şimdi Cumhur İttifakı'na soruyorum: Depremde eşini ve iki çocuğunu kaybeden baba, acısını tek taksitle ödemiş. Siz bu babanın hakkını kaç taksitle ödemeyi düşünüyorsunuz?"

BELEDİYE BAŞKANINDAN ÖZÜR

Kahramanmaraş'taki depremlerde eşi ve 2 çocuğuyla birlikte toplam 7 yakınını kaybeden Zafer Karataş adlı depremzedenin yaşadığı olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, olayı öğrendikten sonra acılı baba Karataş'ı arayarak özür dilediğini ifade etti. 

Zafer Karataş kardeşimizin depremde kaybettiği ailesinin defni için belediyemizde görevli mezarlık personelinin 825₺ resmî ücret aldığını öğrendim. Derhal Zafer Karataş beyi şu anda bulunduğum Elbistan İlçemizden arayarak şahsım ve belediyemiz adına kendisinden özür diledim. Depremin ilk gününden beri depremden etkilenen tüm illerimizde yaraları sarmak için ekiplerimizle var gücümüzle çalışıyoruz, bu üzücü uygulamayı yapan personelimiz hakkında derhal soruşturma başlattığımın bilinmesini isterim.”

Öte yandan; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı mezar yeri için para istenmesi nedeniyle özür diledi.