İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, babasının kendisini 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiği’ ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığı skandalıyla ilgili bakanlıktan da açıklama geldi.

“HUKUKSAL DESTEK VERİLECEK”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açılan davaya müdahil olduğunu belirterek, “Tarafımızdan, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla açılan davaya müdahil olunmuştur. Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir” denildi.

TEPKİLER ART ARDA GELDİ

Yaşanan olaya siyasilerden ve STK’lardan da sert tepki geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2018 yılında attığı bir tweete hatırlatarak, “6 yaşında çocuk!
Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir! Şerefsiz ve haysiyetsiz muamelesi de görecektir! Hak ettiğinizi bulacaksınız!” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun 2018 yılında paylaştığı mesajında ise şu ifadeler yer alıyordu: “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” diye fetva veren ve bu fetvayı verenleri destekleyen iktidara oy vermek, evlatlarımızı karanlık bir geleceğe mahkum etmek demektir. Çocuklarımız için, gelin Türkiye’yi birlikte aydınlığa çıkaralım!

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Dini bir cemaatin kisvesi altında, 6 yaşındaki küçücük bir çocuğumuza yaşatılanlar; Büyük bir sapkınlıktır, çürümüşlüktür ve düpedüz tecavüzdür! Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz! Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız!

DEVA Partisi lideri Ali Babacan: 6 yaşındaki çocuğu istismar etmek alçaklıktır, zulümdür. Bunun adı açıkça tecavüzdür. Biz var gücümüzle adalet arayan H.K.G.'nin yanındayız. Çocuk istismarı bu topraklardan silinene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu: 6 yaşında bir kız çocuğuna cinsel dürtüyle yaklaşmak ağır bir insanlık suçudur. Bu konu derhal aydınlatılmalı, akıllarını ve vicdanlarını yitirerek bu suça ortak olan sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ: İsmail Ağa Tarikatı önde gelenlerinden Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki müridiyle evlendirdiği, kız 14 yaşındayken başlatılan soruşturmada kemik yaşı testine 21 yaşındaki başka bir kadın sokulduğu ve olayın örtbas edildiği anlaşıldı. Allah belanızı versin.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Burada organize bir tecavüz, organize bir istismar, organize bir şiddet var. Bu sapıklar MEB'de bile sözde değerler eğitimi diye ders anlatıyorlar. Çocuklarımızın okuluna giriyorlar. Bunların kaçak yapılarına ruhsatlar veriliyor. Bunların belediyelerden ve merkezi bütçeden para aldıklarını biliyoruz. Bunlar suç işlediğinde mahkemeler çalışmıyor, emniyet çalışmıyor. Çok net bir şey söyleyeceğim; bunları, bunların para kaynaklarını, devletteki dayanaklarını, siyasi destekçilerini söküp atmadan hiçbir şey düzelmez.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Pazartesi günü, Türkiye'yi ürperten bir olay yaşandı. 85 milyonun kanını donduran bir olay yaşandı, 6 yaşındaki bir çocuğumuz ile ilgili deyip, burada gerisini bile söylemeyi bile zül sayarım. 25 dakika önce Aile Bakanlığı, bu konuda 3 gün sonra, ‘Davaya müdahil olacağız' diye bir açıklama ile yetindi. Bu, kabul edilebilir değil. Bu 6 yaşındaki çocuğumuza yapılan bir sapkınlıktır, ama ilgili bakanın sessizliği bir felakettir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen: Şirketinden belediye başkanına, derneğinden cemaatine, bakanından vakfına kadar AKP'ye biat eden herkese bir dokunulmazlık bahşedildi. Rüşvet, çocuk istismarı, uyuşturucu ticareti, cinayet bunlar için sosyal düzen haline geldi. İnsanı insan yapan bütün değerleri yok ettiler. Sözde sosyal düzen sağlamak için yaptıkları her şey ise bölücü, ayrıştırıcı ve bir şekilde AKP’li bir avuç insana menfaat sağlamak üzerine kurulu. 6 yaşındaki çocuğun hayatı, gencin hayatı, halkımızın hayatı hepsinin üzerinde. Üzerine koyacağız. Hep birlikte yapacağız.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu: Haberi okuduğumda kahroldum. Haberi ve fotoğrafı paylaşamadık. Kanımız dondu. Vicdanı, haysiyeti olan hiç kimse bu elim hadiseyi görmezden gelemez, geçiştiremez, kapatamaz. Devletimiz, dinimize ve çocuklarımıza yapılan bu gibi alçaklıklara karşı yutkunmadan gereğini yapmalıdır. Altı yaşında bir çocuğun hayatına kasteden bu denli bir alçaklık ile kız çocuklarını diri diri toprağa gömen cahiliye zulmü arasında ne fark var? Muazzez dinimizi evvela, güya din adamı olan, bu pespaye insan müsveddelerinden korumalıyız. Çocuklarımızı da bu vicdansızlardan…

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu: Haberi tekrarlamak bile korkunç. Kız çocuklarından ve toplumun damarlarından bu sapık zihinler uzaklaştırılana kadar, mücadeleden başka hiçbir yolumuz yok. 6 yaşında bir çocuk ancak okulda ancak oyunda olabilir. Evlendirilmesi çocuk istismarıdır. Suçtur. Dini, fikri, açısı yoktur.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: 6 yaşında bir çocuğumuzun gelinlikle fotoğrafına bakmaya utanıyorum. Yavrularımızın sapkın zihniyetler tarafından istismar edilmesine göz yuman, sessiz kalan herkes bu suça ortaktır! Artık yeter!

İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan: 6 yaşındaki kız çocuğu için iki satır yazamadım. Cahiliye döneminden ne farkı var… Sebep olanları Allah kahretsin…