TBMM'de 23 Haziran'da kabul edilen ve kamuoyunda "6. Yargı Paketi" olarak bilinen Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Slovenya Cumhurbaşkanı: Batı, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı Slovenya Cumhurbaşkanı: Batı, Ukrayna’daki savaşın yükünü taşımalı

3 YIL SÜRELİ HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI GETİRİLDİ

Kanunla, yargıda hakim ve savcı yardımcılığı müessesesi getirildi. Yürürlüğü 1 Ocak 2023'te başlayacak uygulamayla, hakim ve savcı adaylığı kaldırılarak yerine 3 yıl süreli hakim ve savcı yardımcılığı getirildi.

Hakim ve savcı yardımcılığı temel eğitim dönemi, görev dönemi ve son eğitim döneminden oluşacak. Temel eğitim ve son eğitimi, Türkiye Adalet Akademisi verecek. Görev dönemi ise yargı mercilerinde fiilen görev yapmak suretiyle geçirilecek.

PUANI YÜKSEK OLANA ÖNCELİK TANINACAK

Hakim ve savcı yardımcıları, atanmalarını müteakip temel eğitime alınacak, temel eğitim döneminin sonunda yazılı sınava tabi tutulacak ve aldıkları puana göre, en yüksek puandan başlamak üzere ayrı ayrı sıralanacak. Eşitlik halinde hakim ve savcı yardımcılığı yazılı yarışma sınavında puanı yüksek olana öncelik tanınacak. Eşitliğin devam etmesi halinde kura çekilerek sıralama belirlenecek. Hakim ve savcı yardımcıları bu sıralamaya göre, Adalet Bakanlığınca belirlenen ilk derece yargı yerleri arasından seçtikleri il veya ilçelere görev dönemini geçirmek üzere atanacak.

Hakim ve savcı yardımcıları görev döneminde bölge adliye veya bölge idare mahkemeleri ile Yargıtay veya Danıştayda da görevlendirilebilecek.