30'dan fazla oda ve borsa temsilcisi: İdlib'te kahraman ordumuzun yanındayız

İdlib'de askerlere yönelik hava saldırısının ardından Türkiye'nin 81 ilinde bulunan 30'dan fazla oda ve borsa başkanları ile meslek örgütlerinin temsilcileri ortak açıklama yaptı. Diyarbakır Ticar...

GÜNDEM 02.03.2020 - 16:17 02.03.2020 - 16:17

İdlib'de askerlere yönelik hava saldırısının ardından Türkiye'nin 81 ilinde bulunan 30'dan fazla oda ve borsa başkanları ile meslek örgütlerinin temsilcileri ortak açıklama yaptı. Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, DTSO yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil de açıklama yaptı.

Diyarbakır'da 81 ilde aynı anda yapılan açıklamada, "Devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Türkiye'nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak bayrağımızın altında kenetlendik" denildi.Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yapıldığı belirtilen açıklamaya Anadolu Ajansı (AA) ile İhlas Haber Ajansı (İHA) dışındaki basın çalışanları çağrılmadı.Açıklamayı okuyan DTB Başkanı Engin Yeşil, şu an 81 ilde Türkiye'nin önde gelen 30'a yakın meslek örgütünün, sendika konfederasyonunun ve sivil toplum kuruluşunun, hep birlikte bu açıklamayı yaptığını belirtti.

"ASKERLERİMİZ İDLİB'DE MAZLUMLARI KORUYORDU"

Her kritik dönemde milletin ve devletin yanında durduklarını vurgulayan Yeşil, "Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib'de gerçekleşen hain saldırıya ilişkin ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun, rabbim şehitlerimizin mekanını cennet, eylesin, yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Askerlerimiz İdlib'de hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye'de yaşanan zulümlere, yüz binlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye'nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor.

"ALLAH ORDUMUZU MUZAFFER KILSIN"

Suriye'yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve ordusu geçmişte olduğu gibi bu günde sınırlarına göz koyanlara karşı gereken cevabı en güzel şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. ‘Bahar Kalkanı’ harekatıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzu bahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye'nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Cenabı hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın."Diyarbakır'ın yanı sıra Erzurum, Tokat, Balıkesir, Trabzon gibi illerde de benzer açıklamalar yapıldı.TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da 2 gün önce yaptığı açıklamada İdlib'e yönelik yapılan operasyonu desteklediklerini açıklamıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@