23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurt genelinde bugün gerçekleştirilen törenlerle kutlanıyor.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye ve Türk cumhuriyetlerinde büyük bir heyecean ve coşkuyla kutlanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104'üncü yıldönümünde Türkiye'nin dört bir yanında renkli görüntüler yaşanacak, çocuklar ellerinde bayraklarla bu anlamlı günü kutluyor.

MECLİS ÖZEL GÜNDEMLE TOPLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen TBMM çocuk özel oturumunu, 6. sınıf öğrencisi Aysima Arslan yönetti.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, konuyla ilgili sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu bugün çok özel üyelerin katılımıyla toplandı. TBMM 23 Nisan Çocuk Özel Oturumu'nu, 6. sınıf öğrencisi Aysima Arslan'ın başkanlığında gerçekleştirdik. Sevgili çocuklarımızı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Genel Kurul Salonu’nda ağırlamak bizler için de çok büyük bir onur, çok büyük bir neşe. Çocuklarımıza olan güvenimiz, bağladığımız ümitlerimiz, 23 Nisan törenlerinde bir kere daha tecelli ediyor. İnanıyorum ki millî hedefimiz olan Türkiye Yüzyılı yolculuğumuzda, yarınlarımızın teminatı olan siz sevgili çocuklarımız en büyük gücümüzsünüz. Cumhuriyetin üçüncü asrına, sizden sonraki nesillere çok daha güçlü bir Türkiye'yi devretmenizi temenni ediyorum.”

23 NİSAN'A ÖZEL KISA FİLM

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü kutlamaları kapsamında “23 Nisan Özel Kısa Filmi” hazırlandı.

TBMM Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, TRT platolarında ve TBMM’de çekilen film, kurtuluş mücadelesinin yaşandığı dönemde çocukların inanç ve azmini anlatarak başlıyor.

 

MECLİS'TE TÖREN YAPILDI ANITKABİR ZİYARETLERİ SÜRÜYOR...

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 81 ilden gelen çocuklarla Anıtkabir'i ziyaret etti

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığındaki devlet erkanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Törene CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Kurtulmuş, şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, ilk başkanı olduğunuz, milli irademizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, sizlerin önderliğinde açılışının 104. yıl dönümü için buradayız. Bir bağımsızlık ve kurtuluş manifestosu olan bu kuruluş kararı, milli güçleri aynı çatı altında ve ortak amaç doğrultusunda toplamayı başarmıştı.

Bundan 104 yıl önce milletimizi bir araya getirerek bir diriliş destanı yazdınız. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920'de hangi güç koşullar altında kurulduğunu bugünlerde çok daha iyi idrak ediyoruz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Meclisimizin dünya çapındaki saygın konumuyla kıvanç duyuyoruz. Milletimizden aldığımız emanetle, Cumhuriyet'imizin ikinci asrının 'Türkiye Yüzyılı' olması için var gücümüzle çalışıyoruz, hedefimiz muasır medeniyetler seviyesini aşmaktır. Bu heyecan, şevk ve ilhamla milletimizi temsil etmek bizim için büyük bir onur.

Cumhuriyet'imizin ikinci asrında milli egemenlik ve tam bağımsızlık ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 'önce insan ve vatan' anlayışıyla, demokrasi ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı olarak kararlılıkla yoluna devam edecektir.

Günümüzde, savaş ve kriz bölgelerinde çocuk olmak, ne yazık ki dünyanın en zor yüklerinden biri haline gelmiştir. Dileğimiz, ülkemizdeki ve yeryüzündeki çocukların yüzlerinin gülmesi, gülüşlerinin hiç eksilmemesidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bayram coşkusu ve sevinçlerini paylaşıyor, onların bilinçli, öz güvenli, vatanına ve medeniyetine bağlı bireyler olarak yetişmeleri için her türlü çabayı göstermeye devam ediyoruz.

Milli egemenlik temeline dayalı demokrasimizin ve cumhuriyetin, toplumsal barış ve çocuklarımızın geleceğe güvenle bakışı için en büyük güvence olduğunun bilincindeyiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, çocuklarımızın ve milletimizin refahı içinde nice nice bayramlara erişmeyi temenni ediyorum.

Hiç şüphesiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli hedefleri doğrultusunda ülkemizin geleceğini teminat altına almaya devam edecektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Birinci Meclisimizin fedakar milletvekilleri olmak üzere Milli Mücadele'mizin kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun."

23 Nisan törenleri

Öte yandan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları erken başladı. Ülkenin dört bir tarafında etkinlikler sürerken ülke dışından gelen çocuklar misafir edildi.

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan "23 Nisan" açıklaması

İstanbul'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunuldu.

İstanbul Valiliğince düzenlenen törene, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ve diğer protokol üyeleri ile çeşitli ülkelerden gelen çocuklar katıldı.

Törende, İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri kısa bir konser verirken, Ümraniye TEV Zahide Zehra Garring Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anıta çelenk bırakıldı.

Resmi törenin bitmesi ve Vali Yardımcısı Kaya ile İl Milli Eğitim Müdürü Yentür'ün alandan ayrılmasının ardından İBB tarafından yeni bir tören daha yapıldı.

Törende, öğrenci Tuana Ece Onay, "23 Nisan Söyledi" şiirini okudu.

Daha sonra İmamoğlu, zabıta mangası eşliğinde İBB çelengini Taksim Cumhuriyet Anıtı'na bıraktı. Ardından bazı siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de anıta çelenk sundu.

Törene katılanlar, anıtın önünde fotoğraf çektirdi.

İmamoğlu, törenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı'nın önemine değindi.

"Çocukların, aslında özgürlüğü. Bugün neyi haykırıyoruz? 'Filistin'de çocuklar ölmesin.' diyoruz. Ya da başka savaş olan ülkelerde çocuklar savaşlarda katledilmesin, öldürülmesin istiyoruz. Aslında dünyada her çocuğun özgürlüğünü talep ediyoruz"

"Bu emaneti karşılamanın gururunu yaşıyoruz. İçim neşe ve aynı zamanda büyük sorumluluklarla dolu. Umarım bu memleketin evlatlarına mahcup olmayan yöneticiler oluruz. Bir ülkenin uygarlık seviyesi, çocuklarının ne kadar mutlu ve huzurlu olduğuyla paraleldir"

Mansur Yavaş, koltuğunu otizmli Muhammed Uğur'a bıraktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda başkanlık koltuğunu otizmli Muhammed Uğur'a bıraktı.

ABB'den yapılan açıklamada, Uğur'un annesinin sosyal medyadan Yavaş'a, "Keşke bu 23 Nisan'da benim otizmli oğlum birkaç saatliğine Mansur Yavaş'ın yerine geçse. Ne dersiniz başkanım, olur mu? Kabul eder misiniz oğluma makamınızı vermeyi?" mesajı gönderdiği aktarıldı.

Mansur Yavaş 23 Nisan

TEKİRDAĞ

Süleymanpaşa’da kutlamalar Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek ve Kosova’dan gelen çocukların da katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar ile vatandaşların da katıldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.

AMASYA

Amasya Şeyhcui Şehit Aziz Sağlam Ortaokulunda öğrenciler işaret diliyle “Bir başkadır benim memleketim" şarkısını seslendirdi. Bayram heyecanı içerisinde olduğunu ifade eden öğrencilerden Zehra Uzuner, “Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” dedi.

ANTALYA

Antalya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu başladı. Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar, ABB Bandosu eşliğinde Sevgi Korteji ile renkli dansları ve geleneksel kıyafetleriyle Cumhuriyet Meydanı'nı süsledi. Bugün ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi'nde ABB İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Trio Müzik Dinletisi gerçekleştirilecek. 

Devlet erkanı Anıtkabir'e ziyaret gerçekleştirdi

23 Nisan nasıl kutlanacak? 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl da birçok kentte coşkuyla kutlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla bayram kutlanacak.

İBB Kültür tarafından 18-24 Nisan 2024 tarihleri arasında bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali, dünya genelinde 16 ülkeden çocuk halk dansları topluluğunu ve 394 çocuğu İstanbul'da ağırlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez 18-24 Nisan 2024 tarihleri arasında 23 Nisan Çocuk Festivali düzenlenecek. Festivalde çocuk halk dansları toplulukları yer alacak.

Dans gösterileri, tiyatro oyunları, akrobasi, sirk ve illüzyon gösterilerinin yanı sıra Üsküdar sahil meydanında Ceza ve Zeynep Bastık konserleri de program da yer alacak.

Çeşitli gösterilerin düzenleneceği Üsküdar sahil meydanında etkinlik başlangıç saat 14.00 olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23 Nisan konserleri kapsamında; Atatür Orman Çiftliğinde 22 Nisan saat 20.00'de Gazapizm ve 23 Nisan Salı günü saat 20.00'de Edis konseri düzenlenecek.

Ayrıca 23 Nisan'da gün boyu çocuk atölyeleri, oyun alanları, animasyon ve gösteriler olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kentte coşkuyla kutlayacak. 23 Nisan Salı günü ise Kültürpark büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. İzmir Doğal Yaşam Parkı ise 6-18 yaş arasındaki ziyaretçilerini 22-28 Nisan tarihlerinde ücretsiz ağırlayacak.