Kapsamlı 23 Haziran İBB Seçim Analizi: Kürtler, Karadenizliler, 'Beyaz Türk'ler ne yaptı, cezaevlerinden ne ses çıktı? Kapsamlı 23 Haziran İBB Seçim Analizi: Kürtler, Karadenizliler, 'Beyaz Türk'ler ne yaptı, cezaevlerinden ne ses çıktı?

İstanbul'da 23 Haziran seçiminde en düşük geçersiz oy oranının çıktığı üç ilçenin ortak özelliği Ekrem İmamoğlu'nun en çok oy aldığı 3 ilçe olmaları... AKP'nin en çok oy aldığı iki ilçede ise geçersiz oy oranı en yüksek olarak gerçekleşti.

İstanbul seçiminde geçersiz oyların en düşük oranda kaldığı üç ilçe Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy oldu. Bu üç ilçe aynı zamanda Ekrem İmamoğlu'nun en yüksek oy aldığı ilçeler olurken, bir diğer ortak özellik de 31 Mart'a göre katılım oranlarının belirgin şekilde artmış olması. Geçersiz oy oranlarının en yüksek çıktığı üç ilçeden ikisi ise Binali Yıldırım'ın bu seçimde en yüksek oy oranına ulaştığı Arnavutköy ve Sultanbeyli olurken, geçersiz oy oranı en yüksek üçüncü ilçe ise 31 Mart'ta AKP'den CHP'ye geçen Esenyurt. [infogram id="bde8a664-ba1e-4886-9b18-ac19158edec3" prefix="QCa" format="interactive" title="geçersiz oy gözlem 23 haziran"]