22 Ocak'ta Erdoğan'ın açılışını yapacağı sahil yolunu fırtına yerle bir etti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 22 Ocak'ta açılışı yapılacak olan Kilimli Sahil Yolu, şiddetli fırtına sonucunda yerle bir oldu.

EKOLOJİ-ÇEVRE 13.01.2022 - 21:15 13.01.2022 - 21:30

Zonguldak şehir merkezini Kilimli ilçesine tünellerle bağlayan ve 22 Ocak Cumartesi günü AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılacak sahil yolu, meydana gelen fırtına sonrasında yerle bir oldu. Fırtınayla birlikte gelen dev dalgalara teslim olan yolda milyonlarca liralık hasar meydana geldi.

2002 YILINDAN BERİ YAPILAMADI

Duvar'dan Mustafa Özdemir'in haberine göre, yapımı 2002 yılında Kilimli Belediyesi tarafından başlatılan ancak Karayolları Yol Ağı’nda bulunmadığı için tamamlanamayan Kilimli Sahil Yolu, 2011 yılında ihale edildi. İhaleyi alan şirket 120 günde teslim edeceğini açıkladı. Bölüm bölüm ihale edilen yolun yapımını üstlenen şirket, belirtilen sürede yolu teslim edemedi ve çalışmalar durdu. Yol 2020 yılında bir kez daha ihaleye edildi. Toplamda yaklaşık 500 milyon liraya mal olan yol, 22 Ocak’ta tam 9 gün sonra AKP'li Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacaktı. 

DALGALAR ASFALTI SÖKTÜ

Karadeniz gazetesinde yer alan habere göre, Zonguldak- Kilimli arasındaki yaklaşık 11 kilometrelik yolu yarıya indirecek ve 5 dakika sürecek olan Sahil Yolu Projesi’nin, yapımı devam eden Filyos Limanı için de büyük önem taşıdığı belirtiliyordu. 22 Ocak’ta açılışı yapılacak olan yol, dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalar tarafından adeta yutuldu. Yer yer asfaltı söken dalgalar, karayolunu da taş ve su altında bırakarak kullanılamaz hale getirdi.

“AKP’Lİ MÜTEAHHİTLER ZENGİN OLSUN DİYE YOL YAPILMAZ”

Çevreci derneklerin ilk başından itibaren karşı çıktığı sahil yolu projesinin Karadeniz’deki dalgalara dayanamayacağını söyleyen CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, yolun bitirildikten sonra ikinci kez dalgalar tarafından yutulduğunu söyledi.

Sarıal, yapılan uyarılara rağmen ek önlemler alınmadığını söyleyerek, “Sağlam yol yapın. Güvenlik katsayısı yüksek yol yapın diyoruz. Müteahhitleri zengin edecek yol yapıyorsunuz. Ereğli-Zonguldak; Zonguldak-Devrek-Mengen yolları her yıl kayıyor, yıkılıyor yeniden yapılıyor. Kilimli Sahil Yolu, güzel olur hoş olurdu; ancak kıyısında uzanan azgın dalgaları olan Karadeniz değil de Konya Ovası olsaydı hoş olurdu. AKP'nin müteahhitleri zengin olsun diye yol yapılmaz. Yol yapımı, ihale verilme aşamasından ibaret değildir. İhaleler her aşamada denetlenmelidir. Bitirilme aşamasında da denetlenip öyle ödeme yapılmalıdır” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST