Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara ilişkin 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasanın 6 ay ertelenmesini de içeren Torba Kanun TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Tütün ticaretine hapis cezası 6 ay daha ertelendi.

"HAPİS CEZASINA SİZ KABUL OYU VERDİNİZ"

CHP’nin yasanın 3 yıl ertelenmesine ilişkin önergesi hakkında konuşan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin 6 ay ertelemenin çözüm olmayacağı, hapis cezasının kökten kaldırılarak sarmalık tütüne özel ayrı bir yönetmelik yapılması gerektiğini anlattığı konuşması sonrası Tutdere’ye sataşan AKP’li Ahmet Aydın’a Tutdere çok sert cevap vererek, “Hapis cezasına siz kabul oyu verdiniz. Biz hapis cezasına o gün de karşıydık, bugün de karşıyız, yarın da karşı olacağız.” dedi.

"DÜN KARŞI ÇIKMASAK TÜTÜNÜN TOHUMUNA DAHİ HAPİS GETİRECEKTİNİZ"

Tütün ticaretine hapis cezası getiren yasanın yürürlük tarihinin ertelenmesini de içeren Torba Kanun’un görüşmeleri sırasında 6 ay ertelemenin çözüm olmayacağı, hapis cezasının kökten kaldırılarak sarmalık tütüne özel ayrı bir yönetmelik yapılması gerektiğini savunan Tutdere’nin konuşmasından sonra Ahmet Aydın’ın sataşması sonucu tekrar kürsüye gelerek cevap hakkını kullanan Tutdere, “Dün karşı çıkmasak tütünün tohumuna dahi hapis cezası getirecektiniz. Tütün ticaretine hapis cezasına dün de karşıydık, bugün de karşıyız, yarında karşı olacağız.” dedi.

"YASAL ZEMİNE ÇEKECEĞİZ"

2017 yılında AKP iktidarı tarafından meclise getirilen ve sarmalık tütün ticaretine ağır hapis cezaları öngören yasa tasarısına karşı Adıyamanlıların ayaklandığını ve heyet olarak Ankara'ya geldiklerini hatırlatan Tutdere, “Bize aynen şunu söylediler: "Biz bunu geri çekeceğiz ve tütünün önünü açacağız. Yasal zemine çekeceğiz, vergiyi de düşüreceğiz." Heyet Adıyaman'a döndükten sonra ne yaptılar, biliyor musunuz? 4733'teki bir kısım hataları düzelttiler, öbür taraftan kanunu arkadan dolanarak 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu'nun 3'üncü maddesine ekledikleri yirminci fıkrayla tütün ticaretine üç yıldan altı yıla kadar hapis cezasını getirdiler.Ahmet Aydın’da o kanuna ‘Evet’ oyu verdi. 2017’de tütün ticaretine hapis getiren yasaya “evet” oyu veren kimden yana? ” diye sordu.

"BÜYÜK SİGARA ŞİRKETLERİ İLE ADIYAMAN'DAKİ TÜTÜN KOOPERATİFİNİ YARIŞTIRAMAZSINIZ"

Tütün ticaretine hapis cezası getiren yasaya Ahmet Aydın’ın evet oyu verdiğini vurgulayan Milletvekili Tutdere, “Ahmet Aydın dün o kanuna evet oyu verdi; şimdi de gelmiş "Tutdere istedi, biz yaptık." diyor. Oysa, Tütün Üst Kurulu 2011 yılında Adıyaman'da tütünle ilgili bir çalışma yapmıştı. Saha raporunda bunun yasal zemine oturtulması için kooperatifler veya küçük işletmeler eliyle bunun düzenlenmesi, GAP ve DAP kapsamında da desteklenmesi gerektiği noktasında önerisi vardı.” ifadelerini kullandı.

"PİYASAYA NASIL BU ÜRÜN SATILACAK"

Meclis Genel Kurulu’nda Milletvekili Tutdere’ye seslenerek, “Kooperatifler eliyle tam da onu yaptık.” diyen Ahmet Aydın’a cevap olarak, “Siz onu yapmadınız, gerçekçi ol Ahmet Bey” diyen Milletvekili Tutdere, “Sizin yapmış olduğunuz vergi indiriminden Philip Morris de faydalanıyor, Çelikhanlı tütüncü de faydalanacak. Burada bir adaletsizlik var, bunu görün. Bu gerçekten haklı bir eleştiri. Siz bu vergi oranıyla uluslararası sigara şirketleri ile Adıyaman'daki tütün kooperatifini yarıştıramazsınız ve Adıyaman tütün kooperatifi kurulmadan batacak. Piyasaya nasıl bu ürünü satacak? Bunun için ayrı bir mekanizma oluşturmanız lazım.” şeklinde konuştu.

UYARIYORUZ: 6 AY SONRA YİNE AYNI NOKTAYA GELMEYELİM!

Altı aynı sonra aynı şeylerin yeniden yaşanmaması için gerekli yasal çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Tutdere, “Dün tütüne hapis getiren yasaya “evet” oyu verenlerin bugün tütüncüden yanayız naraları atması samimiyetsizliktir. Biz uyarıyoruz sizi; altı ay sonra yine aynı noktaya gelmeyelim.