Gaziantep'te kaza yapan araca müdahale edenlere yolcu otobüsünün çarpması sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasına ilişkin davada karar açıklandı. Otobüs şoförü Abdülkadir Memiş, 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karar duruşması, Nizip Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu sanık Abdülkadir Memiş duruşmaya, SEGBİS yöntemiyle katıldı. 

Abdulkadir Memiş, suçlamaları kabul etmediğini belirterek şöyle konuştu:

"Bilerek veya isteyerek asla böyle bir şey yapmadım. Bilinçli olamaz, ölen şahıslardan hiç kimseyi tanımıyorum, perişanım. Trafik ekipleri yol güvenliğini yeterli sağlamadı."

Mahkeme başkanının "Benim kazada kusurum yok diyebiliyor musun?" sorusuna ise Memiş, "Benim bir suçum yok, kabul etmiyorum" dedi.

Mahkeme başkanı, celse arasında sanık avukatının, keşif ve bilirkişi yönündeki talebini içeren dilekçe sunduğunu belirtti.

Duruşma savcısı, dosyanın geldiği aşama ve elde edilen deliller dikkate alındığında dosyanın tekemmül ettiği düşüncesiyle talebin reddine karar verilmesini istedi. 

Mahkeme başkanı, yargılamanın sürüncemede kalmaması için talebin reddedildiğini kaydetti.

"ARIZALARDAN HABERİM YOKTU"

Sanık avukatı, kazada görevli polislerin kusuru olduğunu savundu ve Memiş'in tahliye ve beraatini talep etti. 

Mağdur avukatları ise sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutukluluğunun devamını talep etti. Vefat edenlerin yakınları da sanığın en ağır cezayı almasını istedi.

Son sözü sorulan Memiş, "Vicdanı olan biri nasıl böyle bir olayda pişmanlık duymaz. Bu araca ilk defa binmiştim, arızaları bilirkişi raporunda gördüm, haberim yoktu" şeklinde savunma yaptı.

Kazada ağabeyini kaybettiğini belirten sanık, "Yakınların acılarını anlıyorum. Bu yaşıma kadar karıncayı bilerek incitmedim, harama el uzatmadım" ifadelerini kullandı.

Heyet sanık hakkında, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan 20 yıl hapis cezası verdi. İndirim uygulayan heyet, sanığa 16 yıl 8 ay hapis cezası vererek tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme başkanının indirim kararına şerh düştüğü öğrenildi.

NE OLMUŞTU? 

20 Ağustos 2022'de Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'nun Nizip bölümünde meydana gelen kazada, aralarında 2 basın mensubunun da bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı.