1 Mayıs Marşı’nın söz yazarı ve bestecisi Sarper Özsan (78) hayatını kaybetti.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın simgelerinden ‘1 Mayıs Marşı’nın söz yazarı ve bestecisi Sarper Özsan, bugün Ankara’da yaşamını yitirdi.

İsmailağa Cemaati üyelerinden H.K.G. Davası öncesi "Mahkeme, Azgın Azınlığa Yol Verme" sloganı İsmailağa Cemaati üyelerinden H.K.G. Davası öncesi "Mahkeme, Azgın Azınlığa Yol Verme" sloganı

SARPER ÖZSAN KİMDİR

1944’te Bandırma’da doğan Sarper Özsan, 1969 yılında Ankara Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümünden mezun oldu.

1970’te TRT’de çalışmaya başladı. 1971’de tutuklanan Özsan, 20 ay cezaevinde kaldı. Daha sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yaptı ve 1977’de TRT’ye tekrar döndü. 1982’de yönetim kurulu üyeliği görevinden alınmasının ardından Danıştay’a yaptığı başvuru sonrası 1990’da görevine iade edildi.

Sarper Özsan, 1974'te Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) sahnelediği Bertolt Brecht’in, Maksim Gorki’nin Ana eserinden tiyatroya uyarlanan oyun için 1 Mayıs Marşı’nı besteledi ve sözlerini yazdı. Aynı zamanda “Durduramayacaklar Halkın Coşkun Selini” parçasının bestesi de Özsan’a ait.

Sarper Özsan, ayrıca Bir Ceza Avukatının Anıları, Asiye Nasıl Kurtulur, Fosforlu Cevriye gibi filmlerin de müziklerini besteledi.