1 Aralık Dünya AIDS Günü: Kırk yıllık eşitsizlik

Kırmızı Kurdele İstanbul, 1 Aralık Dünya AIDS Günü bildirisinde, “Kırk yıllık eşitsizlik” vurgusu yaptı. Bildiride, “Bilimsel gelişmeler AIDS’i dünya genelinde sonlandırmada tek başına yeterli olmayacak” denildi.

SAĞLIK 01.12.2021 - 09:46 01.12.2021 - 09:50

Kırmızı Kurdele İstanbul, gelenekselleşen Dünya AIDS günü bildirilerini 2021 yılında da sürdürdü. Dünya AIDS gününün uluslararası teması olan “eşitsizlik” vurgusunun paylaşıldığı bu yılki bildirinin başlığı ise; “Kırk yıllık eşitsizlik; AIDS” oldu. “Son yıllardaki hızlı ve olumlu bilimsel gelişmeler test, tedavi ve önleme konularında yenilikler ve güçlü araçlar sunsa da, AIDS dünya genelinde hayatları olumsuz etkilemeye devam ediyor.” denilen bildiride, AIDS’in bazı ülkelerde kontrol altına alınmış olsa da, dünya genelinde eşitsizliklere sebep olmaya devam ettiği vurgulandı.

“EŞİTSİZLİĞİN SONUÇLARINI GÖRÜYORUZ”

Bildiride, Covid-19 pandemisinin hem eşitsizlikleri derinleştirdiği ve hem de yenilerine sebep olduğu da belirtildi. Bildiride şu görüşlere yer verildi: “Günümüzde günde sadece tek tablete düşen etkin ilaç tedavisi (ART), etkin bir bulaş önleyici olarak PrEP, ilaç tedavisi sayesinde vücutlarındaki virüs baskılanan bireylerin cinsel partnerlerine HIV bulaştıramayacağını bilimsel olarak kanıtlayan B eşittir B gibi harika gelişmelere ek olarak, tedavide günlük haplar yerine uzun süreli enjeksiyon formları hayatlarımıza girerken, kesin tedavi çalışmalarından olumlu haberler geliyor. Fakat bunlar ve bugünden sonra yaşanacak tüm bilimsel gelişmeler AIDS’i dünya genelinde sonlandırmada tek başına yeterli olmayacak. 2021 yılının AIDS tablosuna baktığımızda, gerek küresel gerek yerel politik liderlerin, gerekse hükümetler ve toplumların bilimle senkronize olamamalarının ve eşitsizlikleri gidererek tekrar etmelerini engelleyecek yaklaşımlar geliştirememiş olmalarının net sonuçlarını görüyoruz. Bunun ortak bir başarısızlık tablosu olduğunu doğrulamak için UNAIDS’in 2025 yılında erişmeyi umduğu 95-95-95 hedeflerindeki durumumuza bakmak yeterli.”

Bildirinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST