Haber: Altan Akçakese

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün  de katıldığı Zonguldak’taki 1 Mayıs kutlamalarına iki sendikanın üyelerinin kavgası gölge düşürdü. 

Tüm ilçelerden gelen işçilerin de katılımlarıyla İstasyon Caddesi'nde toplanan gruplar kortej halinde Madenci Anıtı’na yürüdü. Zonguldak polisinin güzergah boyunca ve kutlamanın yapıldığı Madenci Anıtı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. 

Zonguldak Kadın Platformu üyeleri ile KESK üyeleri, Zonguldak Madenci Anıtı önündeki programın sunuculuğunu yapan 29 Ekim Kadınları Zonguldak İl Temsilcisi Gülhan Yıldız aleyhine pankart açarak slogan attı.

ereğli-1mayıs (2)

Gözden kaçırmayın

Mithat Sancar: "Ukrayna'da barış güvercini, Ortadoğu'da ve ülkede savaş şahini" Mithat Sancar: "Ukrayna'da barış güvercini, Ortadoğu'da ve ülkede savaş şahini"

İstanbul Sözleşmesi’nin hükûmet tarafından feshedilmesine alkış tuttuğu iddia edilen Gülhan Yıldız’ın kürsüye çıkmamasını isteyen bazı katılımcılar; “Kürsüde Faşist Bir Kadın Var” pankartı açtı.

Yıldız'a tepki gösteren katılımcılar, İstasyon Caddesi’nden kutlamanın yapılacağı Madenci Anıtı’na doğru yürüyen kortejin önünü Fevkani Köprüsü mevkiinde kesti. Bu arada Genel Maden İşçileri Sendikası üyeleri ve madenciler, Eğitim Sen üyesi kadınlarla tartıştı. Bazı kadınlar ve Zonguldak Kadın Platformu üyeleri, madencilerin tavrı nedeniyle alandan ayrıldı.

gülhan-yıldız

Türk-İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası yöneticilerinin, Zonguldak Kadın Platformu ve KESK üyelerinin pankartla girmesini engellemeye çalışması üzerine ise, kısa süreli bir arbede yaşandı. Her iki tarafın yönetici ve üyelerini polis güçlükle yatıştırdı. 

Diğer yandan protesto edilerek kürsüden indirilen Gülhan Yıldız’ın TDP Genel Başkanı Sarıgül tarafından sakinleştirilmeye çalışıldığı gözlendi.

Kutlama programına Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz da katıldı.

ereğli-1mayıs (1)