Konya'nın Karapınar ilçesi Reşadiye Mahallesi Seyit Hacı Yaylası'ndaki tarlada yaklaşık 1400 metrekarelik alanda meydana gelen obruğun, 12 metre derinliğinde ve 37 metre çapında olduğu belirlendi.

Obruk oluşumunun 'önceden kestirilebilmesi' yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Ziraat Mühendisi Cem Hamavioğlu, çöküntülerin şehir merkezlerinde meydana gelmesi durumunda can kaybı ve maddi hasara yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Burdur'daki kazada ölen 5 kişinin cenazeleri ailelerine teslim edildi Burdur'daki kazada ölen 5 kişinin cenazeleri ailelerine teslim edildi

Obruk oluşumunda önemli bir yere sahip olan 'yağmur suyu biriktirme ve yağmur suyu kullanımı konusunda DSİ'nin de bir çalışma yapmasının önemine vurgu yapan Hamavioğlu, şunları söyledi:

"Medyada çıkan haberlerde Konya ovasının birçok yerinde obrukların oluştuğu söylenmektedir. DSİ uzmanlarınca Konya ovasının yer altı su haritasının yeniden çıkartılıp olası çöküntülerin (obrukların) önceden kestirilebilmesi yönünde bir çalışmanın yapılmasının elzem bir konu olduğunu kesindir. Olası bir çöküntünün şehir merkezinde meydana gelme ihtimalinde oluşan obruk, can kaybına ve maddi hasara yol açacaktır. Yeraltı sularının bilinçsizce kullanımı sonucunda oluşan bu obrukların ortay çıkmasını yavaşlatmak adına, yağmur suyu biriktirme ve yağmur suyu kullanımı ile ilgili DSİ'nin bir çalışma, proje başlatması acil eylem planı olmalıdır.”