Kaide lideri Eymen El Zevahiri'yi Afganistan'ın başkenti Kabil'de insansız hava aracından atılan bir füzeyle ABD tarafından öldürülmesinin ardından, radikal örgütün başına kimin geçeceği merak ediliyor. İşte olası adaylar...

VOA'nın Reuters haber ajansından derlediği habere göre, militan örgütün başına geçmesi muhtemel bazı adaylar şöyle:

ESKİ BİR ÖZEL KUVVETLER SUBAYI: SEYFÜL ADİL

seyfuladil

Eski Mısırlı özel kuvvetler subayı, El Kaide'nin yüksek rütbeli bir üyesi. ABD, tutuklanmasını sağlayacak bilgi için başına 10 milyon dolar ödül koydu. Seyfül Adil'in 1981 yılında Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'a düzenlenen suikasta karıştığından şüpheleniliyordu. Adil, 1988 yılında Afganistan'da Sovyet işgaline karşı savaşan mücahitlere katılmak üzere Mısır’ı terk etti.
El Kaide'nin önde gelen askeri şeflerinden biri olan ve sıklıkla El Kaide’nin üç numaralı ismi olarak anılan Adil, 1998 yılında Kenya’nın başkenti Nairobi ve Tanzanya’nın eski başkenti Darüsselam'daki Amerikan elçiliklerine bombalı saldırıların planlanmasına yardımcı oldu. Adil, 1990'larda Sudan, Pakistan ve Afganistan'da örgüt için eğitim kampları kurdu.

Adil'in tuttuğu günlük notları, 2004 yılında Suudi Arabistan'da bir baskın sırasında ele geçirildi. Örgütteki rolü eğitmenlik, askeri liderlik ve Bin Ladin'in güvenlik ekibinin bir üyesi olmaktı. El Kaide'ye katılmadan önce Mısır'da devleti devirmeyi amaçlayan İslami Cihad örgütünün bir üyesiydi.

YEZİD MUBAREK: CEZAYİR VATANDAŞI

yezid

Ebu Ubeyde Yusuf el Annabi olarak bilinen Yezid Mubarek, grubun liderlik konseylerinden birini yönettikten ve bir diğerinde yer aldıktan sonra, 2020'de Fransa’nın bir baskınında selefinin öldürülmesiyle, İslami Mağrip El Kaidesi'nin (İMEK) emiri oldu.

Cezayir vatandaşı olan Mubarek, İMEK'in medya operasyonlarını yürütmüştü. Mubarek, 2013 yılında yayınladığı bir videoda Paris'in Mali'deki militan isyanını bastırmak için asker göndermesinin ardından, Fransa’nın çıkarlarına karşı küresel saldırı çağrısında bulunmuştu.

Bir fotoğrafta kır sakalı ve yeşil sarığıyla görülen 53 yaşındaki Mubarek, Cezayir'de 1990'larda hükümetle İslamcı güçler arasında yaşanan iç savaştan sağ çıktı ve GSPC (Selefi Vaaz ve Savaş Grubu) adlı ayrılıkçı militan grubun saflarında yükseldi.

Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya askeri desteği çatışmaları uzatıyor Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya askeri desteği çatışmaları uzatıyor

ABDÜLRAHMAN EL MAĞRİBİ: ZEVAHİRİ'NİN DAMADI

el magribi

Fas doğumlu Abdülrahman El Mağribi, El Kaide üyeliğiyle bağlantılı olarak ABD Federal Soruşurma Bürosu (FBI) tarafından sorgulanmak üzere aranıyor. FBI, Mağribi'nin Afganistan'a taşınmadan önce Almanya'da yazılım programlama eğitimi aldığını ve burada El Kaide'nin ana medya kanadını yönetmek üzere seçildiğini söyledi.

Zevahiri'nin damadı olan Mağribi, El Kaide'nin üst düzey liderlerinden biri.