Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "İnanın bu savaş böyle bitmeyecek. Bu, dünya savaşını tetikleyecek. Şimdi durdurulmalı" çağrısı yaptı.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, diyalog çağrısında bulundu. Zelenskiy, "Rusya'nın ültimatomlarını kabul etmeye hazır değiliz" açıklamasıyla da tutum değiştirmeyeceklerinin sinyalini verdi.

"Putin, yalan haber balonu içinde yaşamak yerine konuşmaya başlamalı, diyaloğu başlatmalı. Putin'e iletilen bilginin ne kadar gerçekçi olduğunu bilmiyoruz" diyen Zelenskiy Batı'ya da seslenerek "İnanın bana birçok batılı liderle görüştüm. Bu savaş böyle bitmeyecek. Bu, dünya savaşını tetikleyecek. Şimdi durdurulmalı” çağrısında bulundu.

"BEN KİEV'DEYİM, EKİBİM DE BENİMLE"

Zelenskiy ayrıca dün, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana ilk kez başkanlık ofisindeki masasının başından halka seslendi. Yayımlanan 9 dakikalık videoda Zelenskiy, "Pazartesi gününün zor bir gün olduğunu söylerdik. Ülkemizde bir savaş var ve artık bizim için her gün pazartesi. Her günün her gecenin böyle olmasına alıştık. Mücadelemizin, savunmamızın 12. günündeyiz” şeklinde konuştu.

Herkesin sahada savunmada olduğunu belirten Zelenskiy, "Herkes olması gereken yerde. Ben Kiev'deyim, ekibim de benimle" dedi.

"BUNUN HİÇBİR İZİ KALMAYACAK"

Kendilerini ve ülkelerini "kahramanca" savunan herkese teşekkürlerini ileten Zelenskiy, "Düşmanımızın bombardımanlarla getirdiği nefretin şehirlerimizde kalmayacağını biliyoruz. Bunun hiçbir izi kalmayacak. Bu nefret bizim değil, bu nedenle düşmanın hiçbir izi kalmayacak. Her şeyi yeniden inşa edeceğiz. İşgalcilerin yok ettiği şehirleri, Rusya'daki herhangi bir şehirden daha iyi hale getireceğiz" diye konuştu.

"BİR YOL BULANA KADAR MÜZAKEREDE ISRARCIYIZ"

Zelenskiy, Rusya'nın "insani koridor" açma sözünü yerine getirmediğini ve sadece medyanın çekim yapması için belirli bir yeri açtığını öne sürerek, "Belarus'ta bugün görüşmelerin 3. turu yapıldı. Bunun üçüncü ve son tur olduğunu söylemek isterdim ama biz gerçekçiyiz. Bu nedenle de konuşacağız. İnsanlarımıza 'barış böyle gelir' diyecek bir yol bulana kadar müzakerelerde ısrarcıyız" ifadelerini kullandı.

"SAKLANMIYORUM, KİMSEDEN KORKMUYORUM"

Savaşta yaşamını yitiren 96 Ukraynalı için devlet ödülü verilmesine yönelik bir kararname imzaladığını aktaran Zelenskiy, "Şimdi tek bir şey söyleyeceğim. Kiev'de kalıyorum. Saklanmıyorum, kimseden korkmuyorum" mesajını verdi.

Gözden kaçırmayın

Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 231 çocuk hayatını kaybetti Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 231 çocuk hayatını kaybetti