Artvin'de Çoruh Nehri üzerine inşa edilip su seviyesi 51 metreye ulaşan Yusufeli Barajı nedeniyle ilçede yol, köprü ve arazilerin yanı sıra anılar da suya gömülüyor. Irmakyanı köyündeki eski evi su altında kalan İsmail Yiğit, "Gün geçtikçe sular yükseliyor. Hüznümüz var tabii. Anılarımız suya gömülüyor" dedi.

Çoruh’un üzerine projelendirilip temeli 26 Şubat 2013’te atılan Yusufeli Barajı ile hidroelektrik santrali (HES) inşası tamamlandı. 2,3 milyar metreküp su depolama hacmine sahip baraj, 29 Mayıs 2023’te elektrik üretimine geçecek. Baraj, 2,5 milyon nüfuslu Antalya gibi bir şehrin enerji ihtiyacının yanında yerli ve milli otomobil Togg’un 750 bin adedinin elektriğini de üretebilecek.

Kömürlü termik santrallerine karşı kervan yolculukları Kömürlü termik santrallerine karşı kervan yolculukları

SU SEVİYESİ 51 METREYE ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 22 Kasım’da düzenlenen törenle su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda şu ana kadar 20 milyon metreküp su depolandı. 51 metreye ulaşan su seviyesi ile Irmakyanı köyündeki yol, köprü ve arazilerin ardından diğer yapılar da su altında kaldı. Suya gömülen bölgeyi görmeye gidenler ise duygusal anlar yaşıyor.

Evi su altında kalan İsmail Yiğit, “Burası bizim sürekli kullandığımız bir güzergah. Buradan hep geçiyorduk, çok anılarımız var. Burası sular altında kaldı. Gün geçtikçe sular yükseliyor. Hüznümüz var tabii. Anılarımız suya gömülüyor. Ama yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Emre Ay ise “Irmakyanı köyünde oturmuyoruz fakat köyümüz buraya yakın. Genelde buradaki yolu kullanıp köyümüze gidiyorduk. Şimdi yol sular altında kaldı. Eski yolumuz burası. Seviyoruz burayı, bu yollarda çok anılarımız var. Sular yükseldikçe anılar da kayboluyor gibi. Son kez gelip, fotoğraf çektirmek istedik” dedi.

YENİ YUSUFELİ KURULUYOR

Baraj suları altında kalacak Yusufeli ilçesi, Yansıtıcılar mevkiinde yeniden kuruluyor. 24 milyon metreküp kazı ve 10 milyon metreküp dolgu ile oluşturulan 153 hektar alanda yeni yerleşim alanları inşa edildi. 3 bölgede 10 etap halindeki çalışmalarda hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi gibi kamu binaları yapıldı. 3 bin 205 konutun yanı sıra dağların eteklerinde oluşturulan yeni yerleşim birimlerinde ise yöresel mimaride 2’şer katlı modern evler yükseldi. Toplamda 34 milyar TL’yi bulan yatırım kapsamında 69,2 kilometresi tünel olmak üzere köprü ve viyadüklerden oluşan 110 kilometrelik de yeni yol ağı oluşturuldu. Yusufeli ilçe merkezinde yaşayanların yüzde 80’inin yeni yerleşim alanına yerleştiği bildirildi.