Barınma sorunu olmadığını iddia eden Tüm Yurt İşverenleri Sendikası Başkanı Ahmet Baydar, "Barınamıyoruz" diyen öğrencilerin asıl amacının yurtlara bedavaya yerleşememe sorunu olduğunu öne sürdü.

Özel yurt işverenlerinin örgütlendiği Tüm Yurt İşverenleri Sendikası'nın Genel Başkanı Ahmet Baydar, üniversite öğrencilerinin barınma sorunu ile ilgili yaptığı eylemleri eleştirdi, asıl sorunun "mevcut KYK yurtlarına bedava veya bedavaya yakın yerleşememe sıkıntısı olduğunu" iddia etti. Cumhuriyet'in haberine göre, Baydar açıklamasında, yurt ve barınma sorunuyla ilgili “bilgi kirliliği” olduğunu ileri sürürek, şunları söyledi: "Ülkemizde bir yurt ve barınma sorunu yoktur. Konuyu maksatlı olarak gündemde tutmaya çalışanların asıl amacının, ülke genelinde yurt ve barınma sorununa çözüm üretilmesi için odaklanılması değil, mevcut KYK yurtlarına bedava veya bedavaya yakın yerleşememe sıkıntısı olduğu anlaşılmaktadır."

AKSARAY VE UŞAK'TA SORUN YOKMUŞ!

KYK yurdunda masalar kaldırıldı, bodrum katına yatak konuldu KYK yurdunda masalar kaldırıldı, bodrum katına yatak konuldu

"Üyelerimizden sendikamıza ulaşan bilgilere göre yurt sıkıntısı yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerde lokal olarak görülmektedir." diyen Baydar, Karabük, Aksaray, Konya ve Uşak gibi birçok ilde doluluk oranı yüzde 50’lere ulaşmayan özel yurt ve kapasite olduğunu söyledi. Baydar, "Bazı bölgelerde mahalli olarak görülen yurt sıkıntısı, öğrencilerin pandemi nedeniyle yüz yüze eğitim yapılmayan üniversitelerinden uzak kalması nedeniyle 2 dönem için oluşan yığılmadan ve yoğunluktan kaynaklanmaktadır ve geçicidir" dedi.