Yunanistan'da son haftalarda yaşanan ve aşırı sıcaklardan kaynaklandığı belirtilen orman yangınlarının önü alınamıyor.

Gözden kaçırmayın

Ukrayna: Devam eden savaşta şu ana kadar Rus ordusu 28 bin 500 askerini, 1254 tankını kaybetti Ukrayna: Devam eden savaşta şu ana kadar Rus ordusu 28 bin 500 askerini, 1254 tankını kaybetti

Yunanistan'da son haftalarda yaşanan ve aşırı sıcaklardan kaynaklandığı belirtilen orman yangınlarının önü alınamıyor.

Yağış olmayışı ve sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde seyretmesiyle, tüm çabalara rağmen orman yangınlarının önlenemediği, büyümesine engel olunamadığı bildiriliyor.

Yangınların son günlerde Girit ile Eğriboz adalarında ve ülkenin başkenti Atina'nın yer aldığı Attika Yarımadası'nda yoğunlaştığı belirtiliyor.

Özellikle Attika Yarımadası'ndaki yangınlar yerleşim alanlarına büyük zarar veriyor. Afidnes ilçesindeki büyük bir oto galerinin yanmasıyla 100’den fazla aracın infilak etmesinin, yangından kaçmaya çalışan ilçe sakinlerinde büyük bir paniğe yol açtığı aktarılıyor.

Yangınlarla ilgili Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ülkede etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle benzeri görülmemiş koşullarla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Topraklarının %25'i ormanlarla kaplı olan Yunanistan'da yaz mevsimlerinde sık sık büyük orman yangınları çıkıyor.

2007 yazında Yunanistan'da meydana gelen orman yangınlarında yaklaşık 3 milyon hektar orman yanarken bu yangınlar nedeniyle 100'ün üzerinde Yunanistan vatandaşı hayatını kaybetmişti.