Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan-Türkiye arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis,Son Aylarda Tansiyon Yükselmiş Olsa Da Türkiye İle 'Bir Diyalog Masasına Oturabileceklerini' Söyledi. 

Euronews'te yer alan habere göre; "Türkiye İle Savaşa Girmeyeceğiz, Ancak Son Üç Yılda Birçok Konuda Gerginlik Yaşadık." Diyen Miçotakis, "Türkiye İle Makul Yetişkinler Olarak Masaya Oturabilmeli, Ege Ve Doğu Akdeniz'deki Deniz Alanlarının Sınırlandırılması Gibi Temel Farklılıklarımızı Çözebilmeliyiz. İtalya Ve Mısır'la Bunu Başardık. Arnavutluk'la Da Lahey'e Giderek Yapacağız." İfadelerini Kullandı. 

Yapay zeka sınırları zorlamaya devam ediyor Yapay zeka sınırları zorlamaya devam ediyor

Dünya Ekonomik Forumu Kapsamında Davos'ta Bulunan Yunan Başbakan, Ankara - Atina İlişkilerine Dair Değerlendirmelerde Bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'Dış Politikayı İç Politikaya Malzeme Yapmak Ve Kışkırtıcı Bir Dil Kullanarak Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Gerilimi Arttırmakla' Suçlayan Miçotakis, "Kurallar Üzerinde Anlaştığımız Sürece Ki Bu Sorunların Çözümü İçin Uluslararası Hukuk Mevcut. Komşularınızı Gereksiz Yere Kışkırtmaz Ve İletişim Kanallarını Açık Tutarsınız. Dış Politikayı İç Politikaya Alet Etmek De Faydalı Değil." Diye Konuştu. 

Başbakan Miçotakis, İki Ülkede Seçimlerin Yakın Tarihlerde Gerçekleşeceğine Dikkati Çekerek Şunları Söyledi:

"Yunan Adalarının Türk Anakarasına Tehdit Oluşturduğuna Ya Da Türk Anakarasının Yunan Adalarına Tehdit Oluşturduğuna Gerçekten İnanan Var Mı? Türkiye'de Nasıl Bir Hükümetin Çıkacağını Bilmiyorum Ama Seçimlerden Sonra Kesinlikle Tansiyonu Düşürmenin, Ortak Çıkarlar Üzerinde Çalışmanın, Aynı Fikirde Olmadığımızı Kabul Etmenin Ama Bunu Medeni Bir Şekilde Yapmanın Yolları Olduğunu Düşünüyorum. Birbirimizi Tehdit Etmeye Gerek Yok."

'Türkiye'ye Atıfla 'Zor' Bir Komşularının Olduğunu Söyleyen Miçotakis, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin On Yıllar Boyunca Güçlendirilmediğini Belirterek Ordunun Güçlendirilmesi Gerektiğini Belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la "Zor Zamanlar" Yaşandığını Söyleyen Miçotakis, Bununla Birlikte Bir Çözüm Bulmanın İmkansız Olmadığını Kaydetti. 

Yunan Lider Şöyle Devam Etti:

"Sayın Erdoğan'la Bir Çözümü İhtimal Dışı Görmüyorum. Ancak Yunan Adalarının Egemenliği Ya Da Girit'i Görmezden Gelen, Libya İle Yapılan Anlaşma Gibi Tartışmaya Açık Olmayan Konular Var. Tartışmayı Gerçek Konularla Sınırlarsak Çözüm Bulabiliriz. Ancak Tartışamayacağımız Konuları Da İşin İçine Katarsak Çözüm Bulamayız." 

Kıbrıs'ı Etnik Olarak Bölünmüş Olarak Niteleyen Miçotakis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'ne Atıfla, Adanın Kuzeyindeki Üçte Birlik Kısımda 'Ayrılıkçı Bir Kıbrıs Türk Devleti' Kurulduğunu Ve Bunu Da Sadece Türkiye'nin Tanıdığını Dile Getirdi. 

Miçotakis, Rusya'nın Ukrayna İşgali Nedeniyle NATO'daki Birliğin "Kaya Gibi Sağlam" Olması Gerektiği Bir Dönemde Türkiye'nin NATO'ya Yardım Etmediğini İddia Etti Ve Ankara'nın Rusya'ya Yaptırım Uygulamayan Tek NATO Üyesi Olduğunu Söyledi. 

Ayrıca, Türkiye'nin İsveç Ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine Yönelik Veto Sebeplerinin "Geçerli Olmadığını" Savundu.