Yunanistan sinemasından önemli filmlerin gösterileceği Yunan Film Günleri bugün başlıyor. Film Günleri, 12 Haziran'a kadar Pera Müzesi’nde devam edecek.

Yunanistan sinemasından seçkin örneklerin gösterileceği Yunan Film Günleri, bugün başlıyor. 12 Haziran'a kadar Pera Müzesi’nde devam edecek Yunan Film Günleri, Yunanistan'dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında ilk kez yapılıyor. Film Günleri, ülke sinemasının 60’lardan 80’lere uzanan verimli döneminden seçilmiş usta işi filmleri yenilenmiş kopyalarıyla İstanbullu sinemaseverlerle buluşturuyor.

Numarası korku filminde kullanıldı: Yıllardır telefonu susmuyor Numarası korku filminde kullanıldı: Yıllardır telefonu susmuyor

AÇILIŞ "TATBİKAT" İLE YAPILACAK

Theo Angelopoulos’un ‘Yeni Yunanistan Sineması’nın doğuşu’ olarak gösterilen 1970 yapımı filmi “Anaparastasi / Tatbikat” ile açılışını yapacak Yunan Film Günleri’ndeki gösterimlere katılım ücretsiz olacak. Angelopulos'un “Büyük İskender”, “Leyleğin Geciken Adımı”, “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ulis'in Bakışı” filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi “Bulutları Beklerken”in senaristi Petros Markaris de festivale konuk olacak. Film Günleri'nin etkinlik programına www.yunanfilmgunleri.com adresinden erişmek mümkün.

60’lardan 80'lere uzanan bir zaman diliminden auteur yönetmenlerin seçilmiş filmlerinin gösterileceği Yunan Film Günleri kapsamında ayrıca, Yunanistan Sineması’nın tarihine uzanan film afişleri sergisi ve Yunanistan’dan film profesyonellerini ağırlayacak Sektör Buluşması da gerçekleşecek.