Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından Yozgat Bozok Erkek Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen Şanlıdal ailesinin 20 yaşındaki down sendromlu çocukları Ahmet Şamil Şanlıdal, temsili olarak 4 Mart'ta askere alındı.

Yozgat'ta otomobilin çarptığı öğrenci öldü Yozgat'ta otomobilin çarptığı öğrenci öldü

EĞİTİMİNİ TAMAMLAYARAK YEMİN ETTİ

Ahmet Şamil Şanlıdal'ın yurt ortamında sürekli asker olmak istediğini söylemesi üzerine bunu öğrenen Yozgat İl Jandarma Komutanı Albay Halil Başer, down sendromlu gencin hayalinin gerçekleştirilmesi için gereken hazırlık yaptırdı. Şanlıdal, mart ayının ilk haftasında resmi elbise giydirilerek silahaltına alındı.

Şanlıdal için yurtta ‘asker kınası’ etkinliği düzenlendi. Yurtta kalan depremzedeler ile Yozgat Valisi Ziya Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat ve bazı il yöneticilerinin hazır bulunduğu etkinlikte Ahmet Şamil Şanlıdal’ın eline kına yakılıp, pasta kesildi. Etkinlikte sevinç gözyaşı döken genci yakınları teselli etti. Şamil daha sonra, İl Jandarma Komutanlığı’nda askerlik eğitimini tamamlayarak, diğer askerlerle birlikte yemin törenine katıldı. Şamil’in tezkeresini veren Yozgat Vali Vekili Adnan Kayık, "Şanlı ordumuzun bir neferi olarak eğitimini tamamladı. Bu terhis belgesini de kendisine veriyoruz" dedi.