Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Servet Aras, çiftçilerin yaşanılabilecek don olaylarına karşı basit kültürel önlemlere başvurabileceklerini söyledi.

"GENEL OLARAK DONA KARŞI DAYANIKLI MEYVE TÜRÜ YETİŞTİRİRİZ"

Aras, Yozgat’ın ılıman iklime sahip olduğunu belirterek "Böyle yerlerde biz genel olarak dona, soğuk havaya karşı dayanıklı meyve türü yetiştiririz. Bazı dönemlerde özellikle burada görüldüğü gibi çiçek ya da tomurcuk dönemindeyken dona karşı bir hassasiyet bulunmaktadır. Özellikle çiçeklerin dökülme ölme olasılığı bulunmaktadır" dedi.

"DON ÖZELLİKLE ÇUKURA ÇÖKER"

Çiftçilere de bazı önerilerde bulunan Servet Aras şöyle konuştu:

Yozgat'taki Pteria Antik Kenti'nde bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı Yozgat'taki Pteria Antik Kenti'nde bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı

"Bahçe tesis edecekleri zaman çukur bölgeye bahçe tesis etmemelerini öneririm çünkü don özellikle çukura çöker. Bunun dışında geç çiçek açan, meyve çeşitlerini öneririm. Dona yakalanma olası daha az olur ve ateş yakma gibi saman yakma gibi bazı kültürel önlemlerle dona karşı tedbirler alınabilir. Bazı tarla bitkisi ürünleri soğuk havaya çok dayanıklı, hatta karı istiyorlar. Onda hiç sıkıntı yok. Dondan zarar görme olasılığı var ama öyle yerlerde ateş yakma gibi ya da sıcak hava soğuk hava karıştırarak, bir pervane kullanma gibi kültürel işlemler biraz maliyetli kaçar. İşin bir fizibilite yapılması gerekir. Öyle yerlerde tedbir alınması zor olur ama meyve bahçelerinde öneririz."