Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmeye başlaması ve ani hava değişiklikleri, üst solunum yolu rahatsızlıklarının artmasına neden oldu. Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Kozan, "Son bir ay içerisinde öksürük, balgam, nefes darlığı ve ateşlenme şikayetleriyle gribal semptomlar şikayetleriyle göğüs, KBB ve dahiliye bölümlerimize çok fazla başvuru bulunmaktadır. Bunun için de bizim toplum olarak bazı önlemler almamız gerekiyor. Bunların en başında da maske kullanımı gelmektedir" dedi.

Kış mevsimiyle birlikte öncelikle çocuklarda, beraberinde yetişkinlerde görülen üst solunum rahatsızlıkları nedeniyle Covid-19'dan şüphelenen vatandaşlar soluğu öncelikle acil servislerde alıyor.

"MASKE, BU SALGINLARIN YAYILIMINI MİNİMUM SEVİYEYE DÜŞÜRMEKTEDİR"

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Kozan, Covid-19 salgını döneminde insanların sürekli maske kullanıp, temastan kaçınmaları nedeniyle üst solunum ve gribal enfeksiyon hastalıklarının bu kadar sık görülmediğini hatırlattı. Vatandaşların yine maske kullanıp, yakın temastan kaçınarak, enfeksiyon rahatsızlıklarından korunabileceklerine belirten Kozan, şunları söyledi:

"Son bir ay içerisinde öksürük, balgam, nefes darlığı ve ateşlenme şikayetleriyle gribal semptomlar şikayetleriyle göğüs, KBB ve dahiliye bölümlerimize çok fazla başvuru bulunmaktadır. Bunun için de bizim toplum olarak bazı önlemler almamız gerekiyor. Bunların en başında da maske kullanımı gelmektedir. Maske, toplumdaki bu viral salgınların yayılımını minimum seviyeye düşürmektedir. Bunun bilincinde olması gerekiyor tüm vatandaşlarımızın. Her türlü kalabalık ortama girdiğimizde veya normal hayatımızda maskeye, özellikle bu mevsim geçişleri dönemlerinde çok dikkatli kullanmamız gerekir.

Yozgat Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Neşeli: Gizlilik kararları azaldı Yozgat Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Neşeli: Gizlilik kararları azaldı

"İSTİRAHAT VE EK TAKVİYE EDİCİ GIDALARA ÖNEM GÖSTERMELERİ GEREKMEKTE"

Hijyen konusu ve ek takviye edici gıdalara da bağışıklık sistemimizi güçlendirici gıdalara da önem göstermemiz gerekmektedir. Bizim bağışıklık sistemimiz düşük olduğu vakitlerde bu viral hastalıklar daha uzun ve komplikasyonları yüksek olmaktadır. Bunlar çeşitli otit ve geniz akıntısını arttırmakta, akciğerlere inmekte ve zatürre dediğimiz şeyler ortaya çıkmaktadır. Hastaneye yatış oranlarını arttırmaktadır. Bizim hastalarımızdan istediğimiz maske kullanımına, hijyene dikkat etmeleri. İstirahat ve ek takviye edici gıdaları, meyve, sebze gibi gıdaları önem göstermeleri gerekmektedir. Bütün hastalarımıza geçmiş olsun diliyorum."