İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanan ancak YÖK'ün kontenjanı düşürmesi sonucu kazandığı hakkı kaybeden Sena Özenler, "Gaziantep ve Ordu Üniversitesi’nden Tıp kazanmama rağmen...

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanan ancak YÖK'ün kontenjanı düşürmesi sonucu kazandığı hakkı kaybeden Sena Özenler, "Gaziantep ve Ordu Üniversitesi’nden Tıp kazanmama rağmen ikisine de kayda gitmedim. Çünkü İstanbul Üniversitesini kazanmıştım ve o haklarım da öldü. Hayallerim olan mesleği ve senelerdir çalıştığım ve emek vererek kazandığım bir bölümü okuyamıyorum" dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=B213mnTrfh8&feature=youtu.beYüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile öğretmenlik, hukuk, tıp ve diş hekimliği bölümlerine girişte kontenjanı yüzde 10'a indirdi.  YÖK'ün 25 Temmuz'da aldığı yurt dışından öğrenci kabul kontenjanına ilişkin değişiklik kararı, Mersin'de yaşayan ve yurt dışı öğrenci kontenjanı kapsamında İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanan mavi kart sahibi Sena Özenler'i mağdur etti. Sena ve annesi Hatice Özenler dokuz8haber aracılığı ile mağduriyetlerini biz kez daha dile getirdiler.

"HAYALLERİM OLAN BÖLÜMÜ OKUYAMIYORUM"

Sena Özenler, "Alman vatandaşıyım, mavi kartlıyım. 27 Ağustos 2001 doğumluyum. Bu sene üniversitelerin açmış olduğu Yabancı Öğrenciler Sınavı’na girdim ve İstanbul Üniversitesi’nin açtığı sınavdan tam 100 puan aldım. Bunun doğrultusunda tercih işlemlerimi yaptım. Bütün sene boyunca çalıştım ve emeğimin karşılığını almaya başlamıştım; daha sonra tercih sonuçlarım açıklandı. 19 Temmuz tarihinde ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girmeye hak kazandım. İnternet sitesinde yayımlandı. Daha sonra 23 Temmuz 2019 tarihinde YÖK yeni bir karar alarak bizim kontenjanlarımızı yüzde 10’a düşürdü. Ve bir ay geçmesinin ardından 21 Ağustos tarihinde üniversite 'seni alamıyoruz' dedi. Okulların açılmasına çok az kalmıştı ve ben tüm hazırlıklarımı yapmıştım. Gaziantep ve Ordu Üniversitesi’nden de Tıp kazanmama rağmen ikisine de kayda gitmedim. Çünkü İstanbul Üniversitesini kazanmıştım ve o haklarım da öldü. Şu an da hiçbir şey yapamıyorum, elimden hiçbir şey gelmiyor. Okul başladı ve sadece oturuyorum. Hayallerim olan mesleği ve senelerdir çalıştığım ve emek vererek kazandığım bir bölümü okuyamıyorum. Bu konuda yardım bekliyorum" dedi.Sena Özenler,"Bu durumda olan başka üniversitelerin arkadaşlarım yerleşti. Bir arkadaşım Hukuk Fakültesi’ni kazandı ve o da mavi kartlı. Kayıt tarihi erken olduğu için onu hiçbir şekilde etkilemedi. Fakat benim kayıt tarihim geç olduğu için beni etkiledi" diye konuştu.

“DÜNYADA BÖYLE BİR UYGULAMA YOKTUR”

Anne Hatice Özenler "Bu konuyla ilgili önce YÖK’ü aradık.Hem dilekçe ile başvurduk hem YÖK’ü aradık. YÖK” Böyle bir karar aldık ve biz bunun sonuna kadar arkasında olacağız dediler. Üniversiteleri aradık üniversitelere ulaşamadık bir türlü sonra Aile ve Sosyal Bakanımız Zehra Zümrüt ile görüştüm. Ellerindne gelecek her şeyi yapacaklarını, YÖK'e talimat verdiklerini, bu konunun düzeltilmesi gerektiğini söylediler. Ama sonra danışmanı ile görüştüm. 'Biz böyle dedik ama hiç umudum yok' dedi. Oradan umudumu kestim açıkçası. Sonra Adalet Bakanı’nın danışmanı ile de görüştüm. Konuyu anlattığımda 'Siz sonuna kadar haklısınız; bu konuyu hakimlerimize bildirdim. Araştırma yapacaklar' dedi. Ama tekrar aradığımda hiçbir şekilde onlardan da cevap alamadım. Süreç hızla ilerliyor. Kızım şu an boşta. Psikolojilerimiz bozulmuş durumda ki Sena’nın iki engelli kardeşi var. Bir de Sena böyle bir başarıyı 100 puan alarak kazandığı için sevinmiştik açıkçası, ama ne yazık ki eğitim hakkı elinden alındı. Ben dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir uygulama olduğunu zannetmiyorum. Tam puan aldığınız üniversiteyi okuyamıyorsunuz" ifadelerini kullandı.