YKS tercih işlemleri için beklenen gün geldi. Milyonlarca aday 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında YKS tercihleri yapacak. Adayların toplam 24 tercih hakkı bulunacak. 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları kaldırılmasıyla, puanı hesaplanan adaylar ön lisans ve lisans programları için tercih yapabilecek. Adaylar YKS tercihi https://ais.osym.gov.tr sayfası üzerinden gerçekleştirecek.

YKS’de sınav süreci geride kalırken tercih süreci bugün itibariyle başlıyor ve üniversite adayları büyük bir ilgiyle ÖSYM’nin tercih ekranının açılmasını bekliyor. Aday öğrenciler, yaşamlarına yön verecek, mesleklerini belirleyecek ilk adımı, yaptıkları tercihle atacak. Üniversite tercihlerinde başarı sıralamasının yanı sıra tavan ve taban puanlar da önemli. 2022 YKS kılavuzunda üniversitelerin taban puanlarının yanı sıra kontenjanlarına da yer verildi.

TERCİH İÇİN SON GÜN 5 AĞUSTOS

2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM tarafından yayımlanacak. 2022-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak. Adaylar tercihlerini 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında osym.gov.tr adresinden yapacak.

TERCİHİ NASIL YAPACAKSINIZ?

Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı'na seslendi: Önce öğretmen ihtiyacını gider, sonra köy okullarına bak Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı'na seslendi: Önce öğretmen ihtiyacını gider, sonra köy okullarına bak

Adaylar YKS tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle yapacak.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Adaylar, erişime açılacak olan 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecek

YKS tercihlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.