Gazeteciler Cemiyeti’nin raporuna göre, yılın ilk 6 ayında saldırıya uğrayan gazeteci sayısının en az 55’e, gözaltına alınanların ise 16’ya ulaştığı açıklandı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürüttüğü ‘Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi Projesi’ kapsamında 2021 yılının nisan-mayıs-haziran dönemine ilişkin hazırladığı Medya İzleme Raporu’nda; 3 ay içinde en az 16 gazetecinin gözaltına alındığı, 81 davada 179 gazeteci ve basın çalışanının yargılandığı belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Bir yılda 273 gazeteci yargılandı, 26 gazeteci ise cezaevinde Bir yılda 273 gazeteci yargılandı, 26 gazeteci ise cezaevinde

"HABER ÜRETİMİNİN ÖNÜNDE ENGELLER VAR"

Mahkemelerin yanı sıra yüksek yargı organlarının gazetecilerle ilgili kararlarını da kapsayan raporda; RTÜK ve Basın İlan Kurumu (BİK) uygulamalarına, medya ekonomisine ve siyasetle ilişkisine, Türkiye’de haber üretiminin önündeki engellere vurgu yapıldı.

SİYASİLER GAZETECİLERİ HEDEF GÖSTERDİ

Raporda; yılın ilk 6 ayında saldırıya uğrayan gazeteci sayısının 55’e ulaştığı, nisan-mayıs-haziran aylarında ise en az 15 gazeteci-yayıncının saldırıya uğradığı belirtildi. Bu süreçte siyasilerin ve resmi görevlilerin gazetecileri hedef göstermeyi sürdürdüğüne dikkat çekildi.

3 AY İÇİNDE EN AZ 16 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

3 ay içinde en az 16 gazetecinin gözaltına alındığı, 81 davada 179 gazeteci ve basın çalışanının yargılandığı belirtilen raporda; medya çoğulculuğu önündeki en büyük engelin, kamu kaynağına bağımlı medya düzeni olduğu belirtildi.