Yetkin: "Erdoğan'ın açıkladığı 'acı reçete'ye Kanal İstanbul'un iptali de dahil mi?"

Erdoğan'ın dile getirdiği 'acı reçete'yi değerlendiren gazeteci Murat Yetkin, "Vatandaşa açı reçete önerilirken maliyeti 25 milyar dolar olarak açıklanan Kanal İstanbul projesine devam edilecek mi...

GÜNDEM 14.11.2020 - 13:10 14.11.2020 - 13:10

Erdoğan'ın dile getirdiği 'acı reçete'yi değerlendiren gazeteci Murat Yetkin, "Vatandaşa açı reçete önerilirken maliyeti 25 milyar dolar olarak açıklanan Kanal İstanbul projesine devam edilecek mi?" sorusunu sordu.

Gazeteci Murat Yetkin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği 'acı reçete'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"ERDOĞAN'IN EKONOMİ POLİTİKASININ YANLIŞ OLDUĞUNUN İTİRAFIDIR"

"Acı reçete ifadesinin, kamu harcamalarının azaltılması, ücret artışlarının frenlenmesi anlamına geldiğini herkes biliyor" diyerek devletin dev yatırımlarının akıbetlerini sorgulayan Yetkin, "Erdoğan’ın acı reçetesine Kanal İstanbul’un iptali dahil mi?" yazısında şu ifadelere yer verdi:"Acı reçeteden söz etmesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasının yanlış olduğunun, başına damadı Berat Albayrak’ı getirerek daha büyük bir yanlış yaptığının kabulüdür. 'Acı reçete' ifadesinin, kamu harcamalarının azaltılması, ücret artışlarının frenlenmesi anlamına geldiğini herkes biliyor. Bir başka boyutu da “dev yatırımlara” ayrılacak paranın kesilmesi gereği. Kesintinin en azından bir kısmının da koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle önemi artan sosyal devlet uygulamalarına aktarılması gerekiyor. Bu çerçevede ilk akla gelen “dev yatırım” Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi. Acı reçeteye Kanal İstanbul’un iptali dahil olacak mı?Erdoğan’ın bu 'çılgın projeyi' daha 2011 seçim kampanyasında müjdelemişti. Çalışmaları 2018’de tamamlandı ve sonradan görevden alınan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından maliyeti 25 milyar dolar olarak açıklandı. Kuru 8 liradan hesaplarsanız 200, 7 lira 60 kuruştan hesaplarsanız 190 milyar lira ediyor. Üstelik 2019’de İstanbul Belediyesini kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu’ndan destek gelmeyeceği de belli. Vatandaşa acı reçete önerilirken Kanal İstanbul’a bu kadar para harcanacak mı? Ve nereden bulunacak?Başka sorular da var..."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@