1008 kişide toplam 68 Covid-19 vakası saptandığı, bu vakaların 45'inin Coronavac, 23'ünün ise Turkovac grubunda olduğu aktarıldı. Turkovac'ın en az CoronaVac kadar güvenli ve etkin bir aşı olduğu belirtilirken, Turkovac’ın yan etkilerinin CoronaVac’tan biraz daha fazla olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ile Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, yerli koronavirüs (Covid-19) aşısı Turkovac'ın Faz-3 çalışmaları sonucuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Açıklamada 1008 kişide toplam 68 Covid-19 vakası saptandığı; bunlarınd 45'inin Coronavac, 23'ünün Turkovac grubunda görüldüğü aktarıldı. Vaka oranının Coronavac'ta yüzde 8,96, Turkovac'ta yüzde 4,55 olduğu aktarıldı.

"300'E YAKIN VAKADA ÇALIŞMA YAPILDIKTAN SONRA FAZ-3'E GEÇİLDİ"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, çalışmalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Turkovac aşısında 10 Şubat 2021 ile 23 Nisan 2021 tarihleri arasında 300'e yakın vakada çalışma yapıldı. Çalışmalar değerlendirilip sonuçlandıktan sonra aşı Faz-3'e geçmeye hak kazandı. Faz-3'te gerçek hayatta bir kola aşıyı diğer kolada plaseboyu verip hayatlarına devam edecekler ve kaçı hastalandı, esas baktığımız bu."

Turkovac çalışmasında gönüllülerin bir bölümüne yerli aşının, diğer bölümüne ise benzer nitelikte bir aşı olan CoronaVac’ın verildiğini belirten Serhat Ünal, şöyle devam etti:

"Elimde etkinliği ispatlanmış bir aşı var, bunu zaten kullanıyorum. Yeni geliştirdiğim aşının en az o aşı kadar başarılı olduğunu gösterirsem bu da kabul ediliyor. Böyle çalışmalara şu an ihtiyaç var, çünkü dünyanın hiçbir yerinde plaseboya karşı çalışmalara müsaade edilmiyor. Yüzde 10'a kadar iyi çıkıyorsa bu aşı kabullenebilir, ruhsata gidebilir anlamına geliyor."

"VARYANTLARA KARŞI TEST EDİLDİ"

Prof. Dr. Ünal, "Bizim ilk yaptığımız çalışma 0-14 gündü ama 0-28 gün de kullanıldığını biliyoruz. Turkovac'da da 0-28 gün kullanıldı. Çalışma döneminin enfeksiyon hastalıklarında çok önemi var. Coronavac Eylül 2020 ile Ocak 2021 arasında yapıldı. O günlerde memlekette orijinal suş vardı, aşının geliştirildiği suştu. Turkovac Haziran 2021-Aralık 2021 dönemine denk geldi. Alfa, Delta, Omicron gibi farklı varyantların olduğu bir dönemde ikisi bir arada test yapıldı" diye konuştu.

"ÇALIŞMA SÜRERKEN, ACİL KULLANIM ONAYI ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI"

Turkovac aşısı çalışması yürütülürken nüfusun yüzde 83,6'sının iki doz aşılı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Coronavac, Faz 3'ü 43 gün izlemle takibini yaptık; Turkovac'da bu süre 108 gündür. Daha yakından daha uzun süre izlenmiş bir çalışmadır. 22 Haziran 2021'de Turkovac-Coronavac Faz 3 çalışması için ilk gönüllümüze başladık. İlk 400 hasta değerlendirip çalışma yeniden düzenlenecekti, hem yan etkilere bakılacaktı hem de kaç hasta ne zaman nasıl değerlendirilmesi yapılacaktı. 4 Ağustos'ta üç merkezde 400 gönüllü sayısına ulaştık. 21 Eylül 2021'de 400'üncü gönüllünün ikinci doz üzerinden 21 gün geçmesiyle ara güvenlik analizi yapıldı, bunu emin olmak için etik kurul istedi. Çok hızlı bir şekilde 10 Kasım 2021'de çalışma primer sonlanım noktasına ulaştı. Sonlanım ulaşmasına rağmen çalışma devam etti ancak 23 Kasım 2021'de bu çalışmanın destekleyicisi TÜSEB, o güne kadar elde edilen sonuçların bildirilmesini istedi ve çalışma hala devam etmekteyken 22 Aralık 2021'de Turkovac'ın acil kullanım onayı aldığı ortaya çıktı. Aldıktan sonra 23 Aralık'ta yeni gönüllü almayı durdurup değerlendirmemize başladık."

"1008 KİŞİDE 68 VAKA SAPTADIK"

Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver de, 1286 kişiye en az bir doz Turkovac uyguladıklarını Coronavac ile birlikte toplamda 2444 doz aşı yaptıklarını ifade ederek, şu bilgileri paylaştı:

"22 Haziran ile 27 Aralık arasındaki gönüllülerin bulgularını paylaşacağız. Çalışma kapsamında 1286 kişiye bir doz araştırma aşısı uyguladık. Coronavac ve TURKOVAC olmak üzere 2444 kişiye aşı uyguladık. Protokole uymayanları dışlayınca 1182 gönüllü üzerinde araştırma yaptık.

Etkinlik analizini yaptığımız 1008 kişiden 69 Covid-19 vakasını saptadık. Bunların 23 tanesi Turkovac kolundaydı. Çalışma sonuçlarına göre Turkovac, hastalanma riskini, CoronaVac'a göre yarı yarıya azalttı. CoronaVac-Turkovac karşılaştırması çalışmasında Covid-19 vaka oranı, CoronaVac'ta yüzde 8,96'yken, Turkovac'ta 4,55 olarak belirlendi.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1253 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 11 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1253 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 11 kişi hayatını kaybetti

Covid-19 tanısı olanların neredeyse yarısı semptom bildirmeyen veya semptom bildirse de ciddi bir rahatsızlık yaşamayanlardır. Hastaneye yatan yalnızca 3 hasta oldu. Bunlar da aşının koruyuculuk süresinden önce yakalananlardı."

"YAN ETKİLERİ BİRAZ DAHA FAZLA"

Çalışmaların sürdüğünü belirten Prof. Tanrıöver, aşının güvenlik verilerine ilişkin ise şunları söyledi:

"Turkovac kolunda beklenen yan etkilerin Coronavac'a göre biraz daha fazla olduğunu gördük. Yan etkileri evrelendiriyoruz. Kişide hasara, fonksiyon kaybına uğratmış mı, bunlara bakıyoruz. Evre-3 etkisi bir kişide oldu. O da bulantı, kusma vakası. Coronavac kolunda oldu. Lokal yan etkiler konusunda aşı yerinde ağrı semptomu görüldü. İki aşıda da ciddi başka bir şey olmadı. Turkovac en az, Coronavac kadar etkin ve güvenilir bir aşıdır."