06.02.2020, 13:18

Yenişehir Belediye Başkanı yoksul yurttaşlara yardım etti

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, elektrik ve suyu olmayan derme çatma evde yaşam mücadelesi veren 74 yaşındaki felçli Münevver Azbay ve kardeşi 56 yaşındaki Yusuf Uysal’ı ziyaret ederek yardım etti. Başkan Özyiğit, iki kardeşin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.Yenişehir Belediyesi tarafından ilçedeki dezavantajlı grupları belirlemek ve öncelikli hizmet bekleyen vatandaşları tespit etmek amacıyla kurulan Sosyal Doku Tarama Grubu çalışmalarına başladı.Gurubun kurulmasıyla birlikte diğer birimlerde çalışan belediye personelleri de gönüllü olarak bu guruba destek oluyor. Yenişehir Belediyesi Mali Hizmetler personeli Seda Ünüvar, Gökçebelen Mahallesinde ödeme emri dağıttığı sırada Münevver Azbay ve Yusuf Uysal kardeşlerin zor şartlarda yaşadığını görerek iki kardeşin durumunu Yeni Şehir Masası’na bildirdi. Anında harekete geçen Sosyal Doku Tarama Grubu, Münevver Azbay ve Yusuf Uysal’ı yaşadıkları yerde ziyaret etti. Daha sonra Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de Azbay ve Uysal kardeşleri bizzat kaldıkları evde ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı.Trafik kazası geçiren ve yatağa mahkûm olan Münevver Azbay ve birlikte yaşadığı kardeşi Yusuf Uysal tüm zorluklara rağmen hayata tutunmaya çalışıyordu. Zor koşullarda yaşayan iki kardeşin derhal bulundukları evden çıkarılıp başka bir eve yerleştirilmesi için talimat veren Başkan Özyiğit, iki kardeşe barınma, sağlık ve gıda konusunda destek vereceklerini kaydetti.

“HER ANLAMDA YAŞAM KOŞULLARINI İYİLEŞTİRECEĞİZ”

“Bundan sonraki süreçte de onları yalnız bırakmayacağız.” diyen ve Yenişehir Belediyesi olarak ilçede yaşayan tüm dezavantajlı vatandaşların yanında olacaklarını belirten Başkan Özyiğit, “Göreve geldiğimizden bu yana hizmetlerimize dezavantajlı gruplardan başladık. Bu çerçevede Yenişehirimizde zor şartlarda yaşayan ve öncelikli hizmet bekleyen vatandaşlarımızı tespit etmek amacıyla uzmanlardan oluşan Sosyal Doku Tarama Grubu oluşturduk. Görevli personellerimiz ilçemizi gezmeye ve ev ziyaretlerine başladı. Geçtiğimiz gün belediyemiz personeli Seda Ünüvar hanımefendi Gökçebelen Mahallemizde ödeme emri dağıtırken tesadüfen Münevver Teyze ve Yusuf kardeşimizin çok zor şartlarda yaşadığını görmüş ve belediyemize bildirmiş. Kendisine duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Tabi daha sonra Sosyal Doku Tarama Grubu ekiplerimiz Gökçebelen Mahallesine giderek Münevver Teyze ve Yusuf kardeşimizle görüştüler ve durumlarını tespit ettiler ve ilk etapta gerekli yardımlarda bulundu. Bilgi bana ulaşır ulaşmaz ben de evlerinde kendilerini ziyaret etmek istedim. Maalesef çok kötü koşullarda yaşamaya çalışıyorlar. Yenişehir Belediyesi olarak artık yanlarındayız gerekli tüm desteği sağlayacağız. Onlara yeni bir ev bulacağız ve buradan çıkaracağız. Onun dışında sağlık sorunları var onun için de harekete geçtik. Sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağlayacağız. Bundan sonraki süreçte de onları yalnızken bırakmayacağız. Her anlamda yaşam koşullarını iyileştireceğiz. Yenişehir Belediyesi olarak kentimizde yaşayan tüm dezavantajlı hemşehrilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ÖZYİĞİT: “YEREL BASINA DESTEĞİMİZİ ARTTIRARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Yoksul yurttaşlara yapılan ziyaretin ardından Abdullah Özyiğit, Mersin Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle buluştu. Kendisini ziyarete gelen gazetecilerle görüşen Başkan Özyiğit, “Yerel basına verdiğimiz desteği arttırarak devam ettireceğiz. Gazetecilerin objektif yanları ülkemizin önünü açacaktır.”dedi.Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Başkan Abdullah Özyiğit’in yerel basının sorunlarına çözüm ortağı olduğunu söyledi. Anadolu basının güçlü ve özgür olmasının demokrasiyi de güçlü kılacağını belirten Başkan Tepe, “Sizin yerel basına gösterdiğiniz teveccüh bizi fazlasıyla memnun etmiştir. Her sorunumuzla fazlasıyla ilgilendiniz. Mevcut sıkıntılarımızı dile getirdik, sizler de sorunlarımıza çözüm ortağı oldunuz. Mersin Gazeteciler Cemiyeti olarak biz özellikle üyelerimizin taleplerini dile getiriyoruz. Her ortamda da bunu söylüyoruz. Ne yazık ki sadece Mersin değil tüm Türkiye’de gazetecilerin ciddi sıkıntıları var. Zor bir meslek icra ediyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlardan da destek istiyoruz. Çünkü demokrasilerin vazgeçilmezi yerel basındır. Anadolu basınının güçlü ve özgür olması demokrasimizi de güçlü yapıyor. Ama hem ekonomik sıkıntılar hem de siyasi baskılar gazeteciliği hakikaten yapılamaz hale getirdi. Biz cemiyet üyelerimiz ve diğer gazeteciler adına sizin desteğinizin artarak devam etmesini istiyoruz. Destekleriniz için sizlere teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

BAŞKAN ÖZYİĞİT, “UMUT BESLEDİĞİMİZ TEK ALAN YEREL MEDYA”

Hiçbir basın kuruluşunu birbirinden ayırmadan destek verdiklerini ve tüm zorluklara rağmen mesleğini icra eden basın mensuplarını kutladığını vurgulayan Başkan Özyiğit, “Yeni seçilen yönetiminize tekrardan başarılar diliyorum. Sizin de ifade ettiğiniz gibi ulusal basın kamplaşmış ve objektifliğinden herkesin şüphe duyduğu bir hale gelmiştir. Mesleğini özgür bir şekilde yapmak isteyenler artık mesleklerini icra edemez hale geldiler. Bu tutum Türkiye’de yüzlerce gazeteciyi işsiz bırakmıştır. Vatandaşlar objektifliğinden şüphe duyduğu gazeteleri okumak istemiyor. Umut beslediğimiz tek alan yerel medya, basına yıllarca emek veren yerel medya mensupları gerçekten de bunu yaşamlarıyla özdeşleştirmişlerdir. Ve ne kazanırımdan ziyade mesleği yapma azmiyle çalışıyorlar. Onları ben teker teker kutluyorum. Bizim yerel yönetimlerin koşulları da eskiye nazaran ülkenin ekonomisi ile de paralel bir şekilde daha çok sıkıntılı. Buna rağmen biz hiçbir basın kuruluşunu birbirinden ayırmadan desteğimizi sürdürüyoruz.” Şeklinde konuştu.

NİMET VE İHSAN TUFAN PARKI’NIN AÇILIŞI YAPILACAK

Vatandaşları yerel basınla buluşturmaya çalıştıklarını ve Mersin basınının duayen isimlerini unutturmayacaklarını kaydeden Başkan Özyiğit, “Mersin’deki basınımızın duayenlerinin isimlerini unutturmamak konusunda Yenişehirimizde Nimet ve İhsan Tufan’ın isimlerini verdiğimiz bir park yaptık. Nimet ve İhsan Tufan Parkı’nın açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Orada günlük olarak yerel gazeteleri satın alacağız ve vatandaşların parkta yerel gazeteleri okumasını da sağlayacağız. Her gün sizlerden gazete alıp standımıza koyacağız. Yerel gazetelerin bulunduğu bu benzeri stantları da kentin farklı bölgelerine de yerleştirmek istiyoruz. Üretenin emeğinin karşılığını alması için bir alan oluşmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

“CEMİYETİN YER SORUNUNA KALICI ÇÖZÜM BULMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

MGC’nin yer sorunu ile ilgili olarak da konuşan ve bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi için çalıştıklarını belirten Başkan Özyiğit, “Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin bir bina ve yer sorunun olduğunu biliyoruz. Cemiyetimizin bu sorununun kalıcı olarak çözülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenişehir’de sizlere bir arsa sağlayabilirsek bu arsada yeni bir cemiyet merkezi yapmamızın önü açılacaktır. Bizim binlik planlarımız çiziliyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilip onaylandıktan sonra arsa kazanımlarımız olacak. Böyle bir çözüm de bulabiliriz. Önümüzdeki süreçte bunu tekrar sizlerle görüşeceğiz. Yerel basına verdiğimiz desteği artırarak devam ettireceğiz. Sizin de talep ettiğiniz gibi. Gazetecilerin objektif yanları ülkemizin önünü açacaktır. Emeğinize sağlık, sizler bu mücadeleyi sürdürün biz de sizin yanınızda olmaya devam edelim.” Dedi.Ziyaret, toplu hatıra fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@