Yenimahalle Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen eğitim seminerinde Sivil Savunma Uzmanı Zübeyit Yücel, Yenimahalle Arama Kurtarma Timi’ne doğal afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, ilk yardım, yangın, deprem, sel gibi doğal afetlerde arama-kurtarma, tahliye, kıymetli evrakların korunması ve aile bireylerinde can kaybının önlenmesi gibi konularda bilgi verdi. Eğitimin sonunda personele, T.C İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na akreditasyon başvurusu yapılacağı bildirildi.

Yenimahalle’de afet bilinci oluşturmak üzere çalışmaların artırıldığının ancak bunun yeterli olmadığının altını çizen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Belli bir yol aldık ama henüz Avrupa standartlarına kavuşmuş değiliz. Apartman yöneticileri, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle de el ele verip önlem almalıyız” dedi.

Seminerlerin hayati önem taşıdığını dile getiren Sivil Savunma Uzmanı Zübeyit Yücel de “Türkiye 1’inci derece deprem bölgesi bundan kaynaklı 1999 yılında kurduğumuz YENAR’ı her zaman destekleyen ve tüm imkanlarını çalışmalarımız için seferber eden sayın başkanımız Fethi Yaşar’a ekibimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: anka