Yeni Zelanda hükümeti 2 Ağustos Salı günü, ülkedeki gençlerin yasal olarak sigara alamamaları için sürekli artan bir satın alma yaşı getirerek, dumansız bir nesil yaratmaya çalışacak. Sigara içme yaşının değiştirilmesinin yanı sıra, sigaralarda bulunan nikotin miktarı büyük oranda azaltılacak ve sigaralar sadece özel tütün dükkanlarında satılabilecek.

 Bu kararla aynı zamanda ülkedeki sigara şirketlerinin ‘’tuhaf ve rahatsız edici’’ hakimiyetini kıracaklarına söz veren Yeni Zelanda hükumeti, bu konuda dünyada öncü olmaktan mutlu olduklarını ve diğer ülkelerden de benzer hamleleri görmek istediklerini söyledi.

Tasarı metninde “On yıllardır tütün şirketlerinin ölümcül ürünlerini giderek daha fazla bağımlılık yaparak pazar paylarını korumalarına izin verdik. Bu iğrenç ve tuhaf. Bu ülkede bir sandviç satışının güvenliği konusunda sigaradan daha fazla düzenlememiz var. Bu tasarıyı getirirken önceliğimiz değerli olanı, halkımızı, ailelerimizi ve toplumumuzu korumaktır" ifadelerine yer verildi.

ABD'de 3 Müslüman erkek öldürüldü: Katilin aynı kişi olduğu düşünülüyor! ABD'de 3 Müslüman erkek öldürüldü: Katilin aynı kişi olduğu düşünülüyor!

Yasanın 2023'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.