‘Dünyanın en genç kadın başbakanı’ olarak 2017’de 37 yaşında Yeni Zelanda Başbakanı seçilen Jacinda Ardern, şubatta görevi bırakacağını duyurdu. Ardern, 7 Şubat’a kadar Başbakanlık görevini ve İşçi Partisi liderliğini bırakmış olacak.

Trump 2024 seçimi için çalışmalara başladı Trump 2024 seçimi için çalışmalara başladı

14 Ekim’de ülkede genel seçimler yapılacak. Seçimlere kadar ülkede görev yapacak Başbakan’ı belirlemek için İşçi Partisi’nde oylama gerçekleşecek. Ülkedeki yaz tatili boyunca atacağı adımlara karar vermeye çalıştığını söyleyen Yeni Zelanda Başbakanı, görevi sürdürmek için “yeterli gücü kalmadığını” ve “zorlayıcı geçen 6 yılın kötü etkileri olduğunu” dile getirdi. Ardern, “Ülkenize barış zamanında liderlik etmek bir şey, kriz sırasında onlara liderlik etmek başka bir şey” ifadelerini kullandı.

Jacinda Ardern, Covid-19 salgını, 2019’da Christchurch’teki 50 kişinin öldüğü saldırılar ve yanardağ patlaması gibi olaylarla geçen çalkantılı iktidar döneminde sergilediği liderlikle öne çıkmıştı. Ancak muhalifleri, Ardern hükümetinin yoksulluğu azaltmakta başarılı olamadığı argümanını hep gündemde tuttu. Özellikle çocuk yoksulluğunu azaltmak, 2017’de iktidara geldiğinde, Ardern’in başlıca vaatlerinden biriydi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yayımladığı yıllık raporlarda, intihar oranlarından, çocuklukta obeziteye, eğitimden çevreye, birçok alanda çocukların durumu incelendiğinde Yeni Zelanda yüksek gelirli ülkeler içinde son sıralarda yer alıyor.