"Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir"

Sağlık Bakanlığı'na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanırken sendikalaştıkları dolayısıyla Nevzat Aydın tarafından iş kolu değiştirilen Yemeksepeti işçileri büro çalışanı olar...

EMEK DÜNYASI 13.06.2021 - 13:41 13.06.2021 - 13:41

Sağlık Bakanlığı'na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanırken sendikalaştıkları dolayısıyla Nevzat Aydın tarafından iş kolu değiştirilen Yemeksepeti işçileri büro çalışanı olarak gözüktüğü için Covid-19 aşısı olamıyor.

BirGün2de yer alan habere göre 2015 yılındaki satın almanın ardından Alman şirketi Delivery Hero’nun çatısı altına giren Yemeksepeti çalışanları sendikalı olduğu için, işveren Nevzat Aydın, işkolu değişikliğine gitti ve 2 bine yakın işçinin sendika üyeliği bu yolla düşürüldü.

YEMEKSEPETİ ÇALIŞANLARI AŞI RANDEVUSU ALAMIYOR

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre salgında durmadan çalışan ve Covid-19 riskiyle burun buruna olan kuryeler geçtiğimiz günlerde aşı programına dahil edildi. Ancak Yemeksepeti çalışanı kuryeler işkolu değişikliği nedeniyle büro çalışanı olarak gözüktüğü için aşı randevusu alamıyor.

"PATRON SENDİKALI OLMAMIZI İSTEMEDİĞİ İÇİN AŞILANAMAYACAĞIZ"

Twitter'dan açıklama yapan Yemeksepeti İşçi Komitesi, "Sağlık Bakanlığı'na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız" dedi.

"HAKKIMIZI ALMADAN DURMAYACAĞIZ"

Bundan yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Yemeksepeti işçileri "Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da" ifadelerine yer verdi.

"YEMEKSEPETİ SAĞLIK HİZMETLERİNE ULAŞMA HAKKINI DA GASP ETMİŞTİR"

Sorunun sadece bununla kalmadığını belirten işçiler, "Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir. Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@