Yavaş'tan ‘ayakta yolcu’ açıklaması: Tek çözüm mesai saatleri

Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, duraklardaki yığılmanın tek çözümünün mesai saatlerinin farklılaştırılması olduğunu belirtti.Kabinede alınmış bir kararı uygulamak için he...

GÜNDEM 11.09.2020 - 11:07 11.09.2020 - 11:07

Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, duraklardaki yığılmanın tek çözümünün mesai saatlerinin farklılaştırılması olduğunu belirtti.

Kabinede alınmış bir kararı uygulamak için her çabayı gösterdiklerini söyleyen Yavaş, "Otobüslerimizde, elden geldiği kadar, ne yapılması gerekiyorsa o oranda tedbir alıyoruz” ifadelerini kullandı.Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile gerçekleştirdiği görüşmeyi aktardı.

 “TEK ÇÖZÜM YÖNTEMİ VAR”

Sarıkaya'nın “Otobüs durakları ve metro istasyonları girişinde bu kez yığılma başladı” ifadelerinin ardından Yavaş, şunları söyledi:“Tek çözüm yöntemi var. Mesai saatleri farklılaştırılırsa taşımadaki yığılmanın önüne geçilir… Neden düzenlememekte ısrar ediliyor?”Sarıkaya yazısında, "Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın önerdiği gibi mesai saatlerinde bir düzenlemenin yapılması halinde sorunun büyük oranda çözüme kavuşacağı aşikar çünkü Ankara’da kamu kurumlarının hemen hepsi bir güzergahta, Eskişehir yolu üzerinde konumlu. Mesai saatleri 08.00’den başlamak üzere, 10.00’a kadar farklılaştırılsa bırakın yığılmayı Ankara’da trafik hafifler" ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE OTOBÜSÜ SORUNU DA VAR”

Öte yandan Sarıkaya yazısında Ankara'daki otobüs sayısına da değindi. Sarıkaya yazısında şunları ifade etti:"Başkan Yavaş söz etmek istemedi ama Ankara’nın belediye otobüsü sorunu da var. Büyükşehir, 2013’ten bu yana belediyeye otobüs alınmamış, sayı da yıllar itibarıyla azalmış.Yavaş, dış kredi bulup yeni otobüs alımı yapmak için Büyükşehir Meclisi’nden izin almak istediğinde reddedildi; halka şikayet edince bu sorunu aştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde de “konuyla ilgilenileceği” sözünü aldı.Dolayısıyla Ankara taşıma konusunda iki sorunu birden yaşıyor…Her ne kadar salgına ilişkin tedbir kararlarının ilk adımında, Nisan’daki kararlarda çok bir değişiklik yok.O dönemde de metronun %50 oranında azaltılması kararı alınmış, otobüsler için de bu sınır %50 olarak gösterilmişti; şimdi %30’a indirildi.Bu bile yığılma için yetiyor…Umarım Ankara’da mesai saatleri düzenlenir ve Eskişehir yoluna ip gibi ardı sıra dizilmiş olan kamu kurumlarının mesai saatleri farklılaştırılarak salgının önlenmesine katkı verilir…Yoksa Ankara yakında Wuhan’ı da geçer…"   

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST