Trendyol işçileri yine gözaltına alındı Trendyol işçileri yine gözaltına alındı

Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon maden ocağında 17 Mayıs 2010'da grizu patlaması sonucu yaşamını yitiren 30 madenci, Yeni Karadon servis kuyusunun önünde anıldı. Törende konuşan TTK Genel Müdürü Eroğlu, “İnşallah bugün yarın aşı haberi bekliyoruz” dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 17 Mayıs 2010'daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 30 madenci, Yeni Karadon servis kuyusunun önünde anıldı. Kilimli ilçesindeki maden ocağının eksi 540 kodunda, taşeron olarak galeri açma işi yürüten firmanın 30 çalışanının öldüğü grizu patlamasının 11. yılında madenciler için anma töreni düzenlendi. TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 yıldır salgın döneminden geçtiklerini belirterek, "İnşallah en kısa zamanda sizi de kapsayacak şekilde aşıyla bu iş biraz daha rahat, sağlıklı yönetilebilir hale gelir. İnşallah bugün, yarın öyle bir haber de bekliyoruz” dedi.

PANDEMİ KOŞULLARI AĞIRLAŞTIRDI

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil de 11 yıl önce ülke ekonomisine katkı sağlayan 30 madenciyi kaybettiklerini anımsatarak, “Dünyanın en zor işi madencilik sektöründe çalışmaktayız. Bunun üzerine pandemi eklendi. Salgının başlamasından bu zamana kadar özveriyle çalıştınız, yer altındaki cevheri yeryüzüne çıkarmaya çalışıyorsunuz. Bu kolay bir iş değil. Bu anlamda işimizin ne kadar zor olduğunu hep beraber burada yaşıyoruz." ifadelerini kullandı. TTK ve sendika yöneticileriyle çok sayıda maden işçisinin katıldığı törende, Kur'an-ı Kerim okundu ve mevlit şekeri dağıtıldı.