Haber: Ömer ŞAN

Fındıklı Dereleri Koruma Platformu kurucularından Hüseyin Acar, Avni ve Behçet Ertaş, "Kendimizi değil, yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

DERELERİN Kardeşliği Platformu'ndan (DEKAP) yapılan basın açıklamasında, Fındıklı'da 15 yılı aşkın süredir başta HES'ler olmak üzere, taşocakları, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje vey çalışmalara karşı çıkarak uzun zamandır sürdürülen yaşam mücadelesinin öncü isimlerinden 3'ü bir kez daha yargı önüne çıkacağı bildirildi.

"GÖRVLİ MEMURA HAKARET" SUÇLAMASI

DEKAP basın bültenine göre, Fındıklı'daki yaşam mücadelesini sürdüren Fındıklı Dereleri Koruma Platformu'nun (FDKP) kurucuları arasında yer alan Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş, 'görevi yaptırmamak', 'görevli memura hakaret' gibi suçlamalardan yargılanacak ve hakim karşısına çıkacak.

7 HAZİRAN'DA İLK DURUŞMA

 Aynı zamanda Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyesi de olan Hüseyin Acar ile FDKP Sözcülerinden olan Evni Ertaş ile birlikte hakkında dava açılan yaşam savunucusu Behçet Ertaş'ın yargılandıkları davanın duruşması 7 Haziran Pazartesi günü Saat 09.30'da Pazar Bölge Adliyesinde görülecek.

"FINDIKLI HALKININ HAKLI MÜCADELESİ İÇİN YARGILANMAK ONURUMUZDUR"

Bornova'da 500 yıllık tarih gün ışığına çıkmaya hazır Bornova'da 500 yıllık tarih gün ışığına çıkmaya hazır

 Davada yargılanan 3 isim, yaptıkları ortak açıklamada, davanın iddianamesine, "Görevi başındaki memurlara cebir göstermek sureti ile TCK 625/1 ile düzenlenen kanuna muhalefetten" ayrıca TCK'nin 43/2 maddesi hükümlerinin uygulanması istemiyle atılı suçlardan cezalandırılmalarını isteyen Savcılık mütalaasında, "Verilecek cezanın kısa süreli hapis cezasını aşması ve ertelenmemesi halinde şüphelilerin 5237 sayılı TCK'nin 53. maddesindeki haklardan yasaklanması" talebini de vurguladığını kaydettiler. Acar ile Ertaş, sosyal medya hesaplarından yaptıkları ortak paylaşımda, "Fındıklı'da 15 yıl geçti, bir kazma vuramadılar! Yaşam alanlarımızı savunuyoruz ve yargılanıyoruz. Kendimizi değil, yaşam alanlarımızı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Fındıklı halkının haklı mücadelesi için yargılanmak onurumuzdur" şeklinde ifadeler kullandılar.

"YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNDUĞUMUZ İÇİN YARGILANIYORUZ"

Yargılandıkları dava için yaşam savunucuları ve çevrecileri desteğe çağıran üç yaşam savunucusu, Fındıklı'daki bir yaşam mücadelesindeki fotoğrafı kullandıkları afişte, "Hüseyin Acar, Avni Ertaş, Bençet Ertaş" isimleri ile birlikte, "Yaşam alanlarımızı savunduğumuz için yargılanıyoruz" ifadelerine yer verdiler. FDKP sözcüsü Avni Ertaş, bir süre önce ilçenin Arılı Dere vadisinde çalışma yapıldığını tespit ettikten sonra, harita mühendis olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikler sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ederek vadiden ayrıldıklarını söyledi.

"GERİ DURMAYACAĞIZ"

Aynı kişilerin olaydan bir ay sonra tekrar vadiye geldiğini kaydeden Ertaş, "Bu kez vadiden ayrılmalarına izin vermedik. Jandarmaya haber verdiler ve jandarma vadiden çıkarmak istedi. Biz de karakola kendimiz götürüp teslim edeceğimizi ve şikayetçi olacağımızı söyledik. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Biz mağdur durumdayken jandarma bizden şikayetçi oldu ve hakkımızda böyle bir dava açıldı. Yaşam alanlarımızı korumak suç oldu ama geri durmayacağız" diye konuştu.

 Fındıklılı yaşam savunucularının yargılandığı dava, 7 Haziran Pazartesi günü Rize Pazar Bölge Adliyesinde sabah saat:09.30'da görülecek.