Kelepçeyle muayeneye maruz kalan Mücella Yapıcı'nın kızı Cansu Yapıcı, "Annem artık hastaneye gitmek istemediğini söylüyor. 'Götürürlerse de cebimde İstanbul Protokolü'nü taşıyacağım diyor" dedi.

Gezi davasında 18 yıl hapis cezası alan ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Mücella Yapıcı, Bakırköy Sadi Konuk, Beyoğlu Göz, Okmeydanı devlet hastanelerinde kelepçeli muayeneye maruz bırakıldı. 

FİNCANCI: TIP FAKÜLTELERİ BİLE HABERDAR DEĞİL

Gündeme gelmesiyle tepkilerin gösterildiği olaya ilişkin, Birleşmiş Milletler metni hale gelen İstanbul Protokolü'nü yazan isimlerden biri olan Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr Şebnem Korur Fincancı da değerlendirmede bulundu.

T24'e konuşan Fincancı, "Tıp fakülteleri bile İstanbul Protokolü'nden haberdar değil ne yazık ki. Karşımıza Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan üçlü protokolle çıkıyorlar. Bu protokol, terör suçlarından yakalanmış kişinin , bakın yakalanmış diyorum, kelepçeli muameleye zorlanmasını ve kolluk kuvvetlerinin içeride bulunmasını vaaz ediyor. Suç işliyorlar. 19 Ocak'ta bize gelen şikayetlerle ilgili yazı yazdık ilgili bakanlıklara yazı yazdık" dedi.

HASTA BAŞINA 3-5 DAKİKA

Hekimin hastanın yüzüne bakmamasının İstanbul Protokolü'nden bağımsız bir durum olduğunu ifade eden Fincancı, "Bu aydınlatma yükümlülüğünün ihlalidir, yani etik ihlalidir. Diğer yandan da hekimlerin getirildiği bir durumla ilgili. Bir hekim hem hemşire, hem tıbbi sekreterlik hem de hekimlik yapıyor. Günde 100-150 hastaya bakmakla yükümlü. Bu da bilgisayara bilgileri yazmak da dahil ortalama 3 yada 5 dakika ayrılması demek bir hastaya" yorumunu yaptı.

Özdağ: “Türk devleti cemaatler ve tarikatlar arasında paylaştırılarak Lübnanlaşma, yaşatılmakta" Özdağ: “Türk devleti cemaatler ve tarikatlar arasında paylaştırılarak Lübnanlaşma, yaşatılmakta"

Mücella Yapıcı'yı kelepçeli muayene eden hekimlerle ilgili sürecin devam ettiğini de aktaran Fincancı, "Hekimlerden önce açıklama talep edilir. Etik ihlali şüphesi varsa araştırma, soruşturma ve kovuşturma aşamaları var. Kovuşturma aşamasında Onur Kurulu, Yüksek Onur Kurulu değerlendirme yapar" ifadelerini kullandı.