Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emin Alper'in "Kurak Günler" filmi için verilen destek fonunu geri istedi. Emin Alper konuyla ilgili, Bu film sayesinde ilk kez uzun metraj bir film için 'parayı geri isteme' örtük tehdidi hayata geçirildi. Dolaylı bir sansür mekanizması işletilerek paramız geri isteniyor şu an. Bu çok tehlikeli. Bütün yönetmenleri şu an tedirgin eden bir sürece imza atmış oldu maalesef bakanlık" dedi.

Genco Erkal’ın “İmapator” oyunu ilk kez seyirciyle buluştu Genco Erkal’ın “İmapator” oyunu ilk kez seyirciyle buluştu

Resim

Alper, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği çekmesi hakkında şu ifadeleri kullandı: 

"Kısa süre önce bakanlık resmi olarak filme verdiği parayı geri istedi. Öncelikle şunu belirteyim, birtakım yandaş medya kuruluşlarında çıkan yalan yanlış haberlerin iddiasının aksine biz bütün formel prosedürlere uyduk. Yani senaryo başkaydı, film başka çıktı diye bir şey söz konusu değil. Zaten bu sürecin başka türlü işlemesi de çok zor çünkü bu destekler üç taksitte veriliyor. İlk kabul aldığınızda, çekimleri tamamladığınızda ve kaseti teslim ettiğinizde. Evet daha önceki başka mecralarda söylediğim gibi senaryo değişti. Senaryolar her zaman değişir. Benim arkadaşlarımın da senaryoları sürekli değişiyor. Başka türlüsü zaten imkansız. Senaryo sette de değişir, kurguda da değişir. Bunu herkes bilir. Zaten bunu bütün fonlar bildiği için dünyanın hiçbir yerinde fonların senaryoda ne değişmiş görmek için kullandıkları bir denetleme mekanizması yok. Destek projeye verilir, senaryoya verilir. Ondan sonrasına karışılmaz. Ama bizde bu yönetmelik maddesinin niye getirildiğini biliyoruz. Kazara istenmeyen unsurlar filme girmesin diye, yazar yönetmenler oto-sansür mekanizmasını yaratım sürecinde de hep devrede tutsunlar diye getirilmiş bir madde bu. Bu film sayesinde ilk kez uzun metraj bir film için 'parayı geri isteme' örtük tehdidi hayata geçirildi.

Kurak Günler afiş - Afiş 2 - Beyazperde.com

Daha önce de belirttiğim gibi biz senaryonun bütün değişiklikleri içeren nihai halini sete çıkmadan önce Bakanlığa teslim ettik. Sete çıkmadan önce bu senaryonun okunduğunu da biliyoruz. Ama hiçbir zaman bize resmi bir yanıt verilmedi. Ne zaman Cannes’a kabul edildik, ‘Queer Palm’ adaylığı oldu yandaş medyada yazılar çıkmaya başladı. Ardından Antalya Film Festivali'nde yapılan konuşmalar, yine yandaş medyada çıkan yazılar… Herhalde bakanlığa gelen baskılar artmış olmalı ki yirmi ay sonra dilekçemize cevap verildi. Dolaylı bir sansür mekanizması işletilerek paramız geri isteniyor şu an. Bu çok tehlikeli. Bütün yönetmenleri şu an tedirgin eden bir sürece imza atmış oldu maalesef bakanlık. Çünkü bize iletilen yazıda hiçbir gerekçe de belirtilmiyor. Dolayısıyla bu muazzam bir keyfiliğe kapı aralamış durumda şu an. Herkes şu tedirginliği yaşayacak bundan sonra: Ya benim de senaryomdaki değişiklikler tamamen keyfi bir şekilde beğenilmezse... İki gün sonra Yeni Akit'te çıkan bir yazı, şahsıma yönelik bir kampanya, benim senaryomdaki değişikliklerin de “beğenilmemesine” yol açarsa… Çok çok tehlikeli bir içtihadın kapısı aralanmış durumda."

"Kurak Günler", Türkiye prömiyerini Ekim 2022'de düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaptı. Film festivalde 'En İyi Yönetmen', 'SİYAD En İyi Film', 'En İyi Müzik', 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu', 'En İyi Kurgu', 'En İyi Görüntü Yönetmeni', 'En İyi Erkek Oyuncu', 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ve 'Cahide Sonku Ödülü' ödülü olmak üzere dokuz ödül aldı.

'ZORBALIĞA DİRENENLER KAZANACAK'

Ödül konuşması için sahneye çıkan Alper, Boğaziçi Üniversitesi'nin yönetmen olmasında büyük katkısının olduğunu belirterek, “Ülkesinin en güzide eğitim kurumunu ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında. Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum. Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak. Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak. Gezi direnişçileri kazanacak. Hemen yanı başımızda diktatöre karşı direnen Ukrayna halkı kazanacak. Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara zorbalara şunları söylüyor: Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız" dedi. 

HEDEF GÖSTERİLDİ

Alper törenin ardından Akit, Sabah ve Aydınlık gibi yayın organları tarafından hedef gösterildi. Akit, yönetmeni hedef gösterdiği haberlerinde "LGBT propaganda filminin bakanlıktan destek aldığı ortaya çıktı! Erdoğan'a ve hükümete hakaret etti, 9 ödül aldı!", "Bakanlıktan alınan destekle yola çıktılar! Hükümete kin kusup Erdoğan'a hakaret ettiler" gibi başlıklara yer verdi. Sabah gazetesinden Yüksel Aytuğ "Devletten para alıp devlete çakan ikiyüzlüler!" ifadelerini kullandı.

Aydınlık gazetesi ise Bakanlık desteğinin ardından "Kurak Günler" filminde değişiklikler yapıldığını iddia etti. Yayın organı, "Altın Portakal, yurtdışından fon alıyor" ifadeleriyle ise töreni ve yönetmeni hedef gösterdi.

'BAKANLIK FONU, BİAT KARŞILIĞI VERİLEN ULUFE DEĞİL'

Hedef gösterilmesinin ardından Cumhuriyet gazetesinden Emrah Kolukısa'ya konuşan Alper, Bakanlık desteği hakkında şöyle konuştu:

“Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Fonu biat karşılığında verilen ulufe değil, sinema seyircilerinin aldıkları biletlerden kesilen rüsumlarla, yani hepimizin vergileriyle oluşturulmuş bir fondur.”

Fonun amacının, ülke sinemasını uluslararası alanda temsil edebilecek kalitedeki filmleri desteklemek olduğunu söyleyen Alper, "'Kurak Günler'in Cannes Film Festivali resmi seçkisinde yer alması, filmimizin 2022’de üç büyük festivalde gösterilen Türkiye’den tek film olması ve Antalya’da aldığımız ödüller bu fonun ne kadar isabetli bir yere gittiğinin en açık göstergesi" dedi.