Venedik Film Festivali jürilerinde bu yıl kadınlar çoğunlukta

Pandemi koşullarında dahi kesintisiz yapılan Venedik Film Festivali, 1-11 Eylül tarihleri arasında 78. kez düzenlenecek.

KÜLTÜR & SANAT 25.07.2021 - 09:53 25.07.2021 - 09:55

Venedik Film Festivali açılışını, İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın ünlü oyuncu Penelope Cruz’lu son filmi “Madras Paralelas” ile yapacak. Altın Aslan ödülünü belirleyecek olan, ana seçki Venezia78 jürisinde, bu yıl ilk kez çoğunluğu oluşturuyor. Başkanlığını “Parasite” filmiyle tanınan Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun yapacağı toplam yedi kişilik jüride, dört kadın sinemacı yer alıyor.

Yönetmen ve oyuncu ağırlıklı ana jürinin yanında, iki jüri daha görev yapacak. Ufuklar seçkisinin Bosna-Hersekli kadın yönetmen Jasmila Zbanic başkanlığındaki 5 kişilik jürisinde kadın sinemacılar çoğunluğu oluştuyor. “Geleceğin Altın Aslanı” olarak tanımlanan ve bir ilk filme verilen “Luigi De Laurentiis” ödülünü belirleyecek olan, İtalyan yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı Umberto Pasolini başkanlığındaki üç kişilik diğer jürideyse tek kadın üye var... 78. Venedik Film Festivali seçkileri, 26 Temmuz pazartesi günü açıklanacak.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@