İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Suudi Arabistan'a devredilen Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesine ilişkin 26 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verdi. Karar, Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin Türkiye ziyaretinden 1 gün sonra açıklandı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki başkonsolosluğunda öldürülmesi davasının durmasına ve Suudi Arabistan'a devredilmesine imza atan mahkeme, 26 Suudi sanık hakkındaki davanın düşürülmesine de karar verdi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesine ilişkin 17 Haziran 2022'de 26 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine yönelik ek karar verdi. Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in avukatı Gökmen Başpınar ise karara itiraz edeceklerini söyledi.

ERDOĞAN ÖNCE SAHİPLENDİ

Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selamn'ı suçlamış, hatta "Bunlar dünyayı enayi sanıyor" demişti. Ancak dava daha sonra Suudi Arabistan'a devredildi.

İstanbul Planlama Ajansı'ndan İstanbul depremi bilançosu: Ağır hasar alacak bina sayısı 86 bin 400'den fazla İstanbul Planlama Ajansı'ndan İstanbul depremi bilançosu: Ağır hasar alacak bina sayısı 86 bin 400'den fazla

Hukukçular bu durumu, "kuzuyu kurda teslim etmek" olarak yorumladı. Veliaht Prens, iki gün önce Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı ve Beştepe'deki sarayda Suudi yetkililere ziyafet düzenlendi.